Psychoterapia – pomoc w odzyskaniu psychicznej równowagi

Problemy z emocjami czy własnymi lękami potrafią uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Konsultacja ze specjalistą pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Istnieje wiele różnych technik terapii. Wybór odpowiedniej jest bardzo indywidualny. Często uzupełnia również leczenie farmakologiczne, co pozwala osiągnąć lepsze efekty. Jak wygląda psychoterapia i kiedy warto z niej skorzystać?

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapią określa się stosowanie metod psychologicznych w celu niesienia pomocy osobom, które borykają się z różnego rodzaju problemami. Służy również rozwojowi relacji z innymi ludźmi, rozwinięciu umiejętności społecznych, a także radzenia sobie z  dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami. Istnieje wiele technik i form terapii. Większość polega na regularnych spotkaniach z pacjentem w gabinecie lub z terapeutą oraz inną grupą ludzi (terapia grupowa). Psychoterapia w Warszawie czy innym dużym mieście jest coraz częściej dostępna także w formie konsultacji online. Dzięki temu odpowiedniego specjalistę mogą znaleźć również osoby z małych miejscowości. Terapia zdalna pomaga również otworzyć się przed terapeutą, często również minimalizuje uczucie skrępowania. Poradnia psychologiczno-seksualna Harmonia oferuje także konsultacje przez wiadomości e-mail lub telefonicznie.

Rodzaj psychoterapii

Rodzaj terapii zależy od problemów, z którymi pacjent przychodzi. Każdy rodzaj cechuje się innym źródłem inspiracji, podejściem czy sposobem prowadzenia. Jednym z najpopularniejszych nurtów jest terapia poznawczo-behawioralna. Jej celem jest oduczenie pacjenta starych, nieprawidłowych reakcji i wypracowanie zupełnie nowych zachowań. Stosuje się ją w przypadku zaburzeń odżywiania, stresu pourazowego, zaburzeń osobowości, w leczeniu depresji i lęków. Terapia humanistyczna najczęściej stosowana jest w przypadku leczenia nerwicy, stanów lękowych czy problemów związanych z występowaniem trudnej sytuacji życiowej. Polega na założeniu, że człowiek powinien wykorzystać swoje zalety do samorozwoju. Psychoterapia systemowa dotyczy kilku osób (grupy lub pary), a jej celem jest poprawa relacji pomiędzy ludźmi. Z kolei psychoanaliza skupia się na rozmowie z pacjentem.

Kiedy udać się po pomoc?

Jeżeli czujesz, że Twoje samopoczucie się pogarsza, czujesz się przytłoczony, towarzyszą Ci różnego rodzaju zachowania, myśli, czy emocje, które utrudniają normalne funkcjonowanie, to warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Psychoterapia pozwala poprawić relacje społeczne, zarówno te bliskie, jak i dalsze. Dzięki temu możesz zyskać większą pewność siebie, ograniczyć negatywne następstwa różnych zdarzeń życiowych, poprawić samopoczucie i przywrócić wewnętrzną harmonię. Psychoterapia pozwala również odzyskać chęć do ponownego rozwoju i podejmowania wyzwań.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.