Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na resztę organizmu?

Stan zdrowia naszych zębów może przekładać się na funkcjonowanie wielu innych układów, których sami nie łączylibyśmy nigdy ze sobą. Okazuje się, że jama ustna może być pierwszym przystankiem dla rozwoju wielu różnych dolegliwości. Dlaczego warto zadbać o stan zdrowia naszych zębów i dziąseł? Do jakich schorzeń i problemów może doprowadzić nas chory ząb lub zapalenie dziąsła?

Osłabienie funkcji poznawczych

Braki w uzębieniu w sposób oczywisty osłabiają nasze funkcje poznawcze. Nie możemy bowiem w pełni wykorzystywać naszych zębów do podejmowania pokarmów. Zostajemy więc przy tym co znamy, co jest dla nas bezpieczne i sprawdzone. Z obawy przed ewentualnym wypadkiem wolimy nie ryzykować i odmawiamy sobie potraw i produktów, które wydają nam się ryzykowne.

Demencja

Jak pokazują badania, problemy natury poznawczej, mogą być dużo bardziej zaawansowane. Badania pokazują, że u osób o niedostatecznie dobrym stanie zdrowia ryzyko wystąpienia demencji jest wyższe o 21%. Co ciekawe, okazuje się, że również całkowity brak zębów jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi demencji.

Zdrowie psychiczne

Osoby posiadające ubytki w uzębieniu, brakuje im zębów w łuku, czy też ich żeby zjada próchnica, zmagają się z problemami psychicznymi z tego wynikającymi. Zły stan zębów to nie tylko gorsze samopoczucie, wynikające z dolegliwości bólowych. Zły stan zębów sprawia, że przestajemy się uśmiechać, chowamy zęby, z czasem przestajemy spotykać się z przyjaciółmi, wpadamy w błędne koło, a cierpi na tym najbardziej nasze zdrowie psychiczne. Pamiętajmy, że odbudowa protetyczna, koron, most, czy nawet implanty zębów, to rzeczy, które traktować możemy jako inwestycję również w nasze zdrowie psychiczne.

Choroby układu krążenia

Choć dla wielu z nas wydaje się to abstrakcją to bakterie wywołujące zapalenie dziąseł mogą przenieść się do krwioobiegu. Gdy do tego dojdzie mają łatwą drogę do wielu miejsca naszego ciała. Stąd też utrzymujące się stany zapalne lub próchnicy mogą być dla nas dużo bardziej niekorzystne niż nam się na pierwszy rzut oka wydaje.

Cukrzyca

Badanie przeprowadzone w Korei Południowej wskazało, że wśród 180 000 badanych, że spośród pacjentów z chorobami przyzębia, u ponad 16% rozwinęła się cukrzyca typu 2. Uczestnicy badania, który w jego trakcie mieli ubytki zębów, mieli również wysokie bo o ponad 21% większe ryzyko rozwoju cukrzycy.

Problemy ze snem

Na koniec wspomnieć warto także o problemach ze snem. Powodowane mogą być przez schorzenia oczywiste, typu ból. Trudno jest bowiem zasnąć, gdy boli nas ząb lub dziąsło. Niestety ulokowanie bólu i sposób w jaki promieniuje do całej czaszki sprawia, że jest to jeden z najbardziej intensywniejszych dla nas rodzajów bólu. Z drugiej strony, problemy z zasypianiem wynikać mogą również w innych dolegliwości ulokowanych w jamie ustnej np. bruksizmu. Bruksizm to po prostu zgrzytanie zębami. Tik, nawyk, na pewno o podłożu neurologicznym, który wymaga leczenia farmakologicznego. Niestety przekłada się wprost proporcjonalnie na problemy ze snem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.