Czym jest zapalenie okołowierzchołkowe po leczeniu kanałowym?

Ból zęba po leczeniu kanałowym jest następstwem ingerencji w tkanki i często opisywany jest przez pacjentów jako utrudniający normalne funkcjonowanie. Zwykle ustępuje po kilku lub kilkunastu dniach. Zapalenie okołowierzchołkowe, które jest powikłaniem po leczeniu kanałowym, można podejrzewać, jeśli ból nie ustępuje lub pojawia się ropna wydzielina. Dolegliwości mogą mieć też charakter przewlekły.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne polega na usunięciu miazgi z kanałów korzeniowych zęba. W miazdze znajdują się nie tylko naczynia krwionośne, ale również naczynia limfatyczne, komórki oraz nerwy. W trakcie wizyty specjalista przygotowuje kanały do wypełnienia. Zapalenie okołowierzchołkowe zęba po leczeniu kanałowym jest powikłaniem, do którego dochodzi na skutek podrażnienia tkanek właśnie przez wspomniany materiał wypełniający. Kolejną przyczyną jest przepchnięcie przez stomatologa tego materiału poza wierzchołek korzenia zęba, co również może wywołać stan zapalny. Ze względu na skomplikowaną anatomię zębów i całego układu ich korzeni, leczenie stomatologiczne, zwłaszcza kanałowe, jest jednym z trudniejszych i może wiązać się z powikłaniami.

Zapalenie okołowierzchołkowe może mieć charakter ostry lub przewlekły. W tym pierwszym dolegliwości są intensywniejsze, a z zęba może sączyć się ropna wydzielina, więc łatwiej je zdiagnozować.

Objawy zapalenia tkanek okołowierzchołkowych?

Efektem leczenia kanałowego jest pozbawienie zęba nerwów, w związku z czym po charakterystycznych dolegliwościach pozabiegowych, ból powinien ustąpić. Jeśli jednak nasila się, ząb staje się wrażliwy na dotyk i daje o sobie znać przy gryzieniu czy opukiwaniu, można podejrzewać zapalenie okołowierzchołkowe tkanek. W takich przypadkach charakterystyczna jest też reakcja bólowa na zbyt ciepłe lub zimne napoje.

Zapalenie o charakterze ostrym jest znacznie łatwiejsze do zdiagnozowania. Cierpiąca osoba skarży się na gorsze samopoczucie, często występuje przy tej dolegliwości gorączka lub stan podgorączkowy oraz powiększone węzły chłonne. Chory ma problemy z przyjmowaniem pokarmów, w związku z czym szybciej decyduje się na konsultację stomatologiczną. Stan przewlekły najczęściej diagnozowany jest w trakcie kontrolnego badania RTG, ponieważ nie manifestuje się tak wyraźnymi objawami. W jego przebiegu niektórzy pacjenci nie skarżą się na żadne dolegliwości.

Jak złagodzić ból zęba po leczeniu kanałowym?

Aby doraźnie zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Dużą skutecznością w łagodzeniu bólu zęba charakteryzują się leki z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Terapię łagodzenia bólu można wspomóc maściami stomatologicznymi do miejscowej aplikacji. Przyjmując leki bez recepty, należy przestrzegać zaleceń zawartych w ulotce. Nie powinny być też pretekstem do odkładania wizyty u stomatologa. Warto pamiętać, że rozwijający się stan zapalny w obrębie jamy ustnej może prowadzić do groźnych powikłań dla całego organizmu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.