Czym jest rezonans magnetyczny (RM, MRI)?

Rezonans magnetyczny jest coraz częściej zlecanym przez lekarzy badaniem obrazowym. Skrót RM to po prostu Rezonans Magnetyczny, a z angielskiego – MRI, czyli Magnetic Resonance Imaging. Badanie to jest nieinwazyjne i służy do uzyskania obrazu wnętrza struktur organizmu ludzkiego.

Rezonans magnetyczny jest zlecany najczęściej przez ortopedów, ale oczywiście nie tylko. Wyniki badania MR, podobnie jak wyniki USG czy zdjęcia rentgenowskiego są podstawą do stwierdzenia nieprawidłowości i dysfunkcji w różnych strukturach organizmu – kościach, tkankach miękkich, organach, jak np. mózg czy serce etc. Badanie można wykonywać z kontrastem lub bez. Dzięki niemu można wykryć guzy, torbiele i nieprawidłowości w budowie – tak narządów jak i szkieletu. Rezonans magnetyczny bywa zlecany też pacjentom z podejrzeniem osteoporozy, czyli odwapnienia kości. Dzięki wynikom badania lekarz może precyzyjnie dobrać leczenie oraz zaproponować kompleksową rehabilitację.

Jak wygląda badanie RM?

Rezonans magnetyczny – zapewne za sprawą seriali medycznych – kojarzy się z wsuwaniem leżącego pacjenta do specjalnego tunelu, ale nie zawsze pokrywa się to z rzeczywistością. Część pacjentów boi się zamkniętych przestrzeni, czasami na przeszkodzie stoi masa ciała pacjenta albo konieczność przeprowadzenia badania w wymuszonej pozycji. Można zatem spotkać aparaty do MRI zarówno zamknięte (w kształcie tunelu) jak i otwarte, zapewniające swobodny dostęp do pacjenta. Czasami badanie przeprowadza się też w sedacji, czyli pacjent zostaje do badania uśpiony.

Samo badanie jest bezbolesne, chociaż nie dla wszystkich komfortowe. Dyskomfort może wiązać się z koniecznością leżenia w bezruchu przez kilkadziesiąt minut. W przypadku dzieci, aparaty mogą być wyposażone w ekrany, na których wyświetlane są bajki, dorośli mogą w czasie badania posłuchać muzyki. Pacjent cały czas pozostaje pod opieką i obserwacją personelu medycznego, który ma z nim kontakt za pomocą wbudowanego w urządzenie mikrofonu i kamery.

Przed wykonaniem badania RMI pacjent musi poinformować personel medyczny o tym, czy posiada rozrusznik serca, implanty i przedmioty metalowe w organizmie, jak np. śruby stabilizujące, wkładka wewnątrzmaciczna, endoprotezy etc. Wymagane jest ubranie bez elementów metalowych jak zamki błyskawiczne czy guziki. Samo badanie RMI nie powoduje skutków ubocznych, ale o szczegółowych przeciwwskazaniach pacjent zawsze zostanie poinformowany przez lekarza i personel medyczny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.