Czym jest Polaring i kiedy się go stosuje?

Kobiety chcące uchronić się przed zajściem w nieplanowaną ciążę bardzo często decydują się na terapię hormonalną. Obecnie można liczyć na mnogość metod antykoncepcji, wyróżniają się one mniejszą lub większą skutecznością działania. Alternatywą dla tabletek antykoncepcyjnych jest system terapeutyczny dopochwowy w postaci Polaring. Środek zapobiega poczęciu dziecka, zawiera dwa żeńskie hormony płciowe, które uwalniają się stopniowo do krwiobiegu, co przekłada się na działanie antykoncepcyjne. Jeśli kobieta szuka preparatu, który nie będzie w dużym stopniu ingerować w jej układ metaboliczny i hormonalny, to warto zainteresować się środkiem antykoncepcyjnym Polaring.

Co warto wiedzieć na temat Polaring?

Polaring jest środkiem antykoncepcyjnym, który stosuje się dopochwowo. Ma stosunkowo małą dawkę etonogestrelu i etynyloestradiolu, czyli hormonów żeńskich. Zaletą krążków antykoncepcyjnych jest to, że znajdujące się w preparacie hormony przedostają się wolno do krwiobiegu, dzięki czemu nie trzeba przyjmować go każdego dnia przez cały cykl. Polaring stosuje się przez trzy tygodnie, co ma na celu zahamowanie uwalniania komórek jajowych z jajników. Jest to wystarczające do tego, aby nie doszło do zapłodnienia, czyli zajścia w ciążę. Polaring może być zakładany i usuwany samodzielnie, zgodnie z instrukcją lekarza. Bardzo ważne jest to, aby został on założony w odpowiednim dniu cyklu i znajdował się w pochwie nieprzerwanie przez kolejne trzy tygodnie.

Warto zawsze upewnić się przed i po współżyciu, czy krążek znajduje się w pochwie. Po trzech tygodniach kuracji Polaring trzeba wyjąć na tydzień. W tym czasie występuje najczęściej comiesięczne krwawienie. Ma to zwykle miejsce po dwóch-trzech dniach od zaprzestania zażywania leku. Stosowanie go nie wyklucza używania dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Jeśli dojdzie do przypadkowego wypadnięcia krążka, co zdarza się w przypadku niewłaściwego założenia, podczas uprawiania seksu czy nawet przy zaparciach, to trzeba liczyć się z możliwością obniżenia skuteczności jego działania. Im dłużej znajdował się on poza pochwą, tym bardziej zwiększa się ryzyko zajścia w ciążę w przypadku niestosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Czy stosowanie Polaring może stanowić zagrożenie dla zdrowia?

Należy od razu zaznaczyć, że jest wiele przeciwwskazań do rozpoczęcia terapii lekiem Polaring (np. choroby zwiększające ryzyko powstania zakrzepicy, przebyty zawał serca/udar, zaburzenia krzepliwości krwi, migreny z aurą, choroba nowotworowa, krwawienia z dróg rodnych, dławica piersiowa). Należy mieć na uwadze to, że przyjmowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych zakrzepów krwi. Mogą one przyczynić się do zablokowania naczyń krwionośnych, co wiąże się oczywiście z szeregiem groźnych powikłań. Zakrzepy krwi stanowią zagrożenie zarówno dla zdrowia, jaki i życia. Skutki mogą być nawet śmiertelne, dlatego trzeba wykluczyć wszystkie przeciwwskazania do stosowania krążków antykoncepcyjnych. W przypadku leku Polaring ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi jest relatywnie niskie, ale nie można go wykluczyć.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.