Czym jest mikrobiom dziecka i jak go wspierać?

Aby w pełni zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie swojego dziecka, wzmacniaj jego mikrobiom. Dopiero od niedawna mówi się o tym, jak duży wpływ na cały organizm i jego odporność ma mikroflora jelitowa, czyli dobre bakterie zamieszkujące jelita. Mikrobiom dziecka kształtuje się do trzeciego roku życia i wtedy trzeba szczególnie o niego dbać. Mikrobiom dziecka warto jednak wspierać w każdym wieku. Sprawdź, jak łatwo możesz to zrobić.

Mikrobiom dziecka a dieta

Zwracaj uwagę na to, co je Twoje dziecko, ponieważ dieta ma ogromny wpływ na mikrobiom jego jelit. Postaraj się włączyć do jego codziennych posiłków produkty, które korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową. Kiszonki, takie jak kiszone ogórki, kapusta, kefir oraz jogurty probiotyczne to świetne źródła naturalnych probiotyków, które wspierają zdrowie jelit zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dodatkowo, produkty bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa oraz pełnoziarniste produkty także mają dobry wpływ na mikrobiom.

Staraj się za to ograniczyć ilość przetworzonego jedzenia w diecie dziecka, bo może ono wpływać negatywnie na stan jelit. Unikaj także sztucznych słodzików, które mogą zakłócać równowagę mikroflory jelitowej. Wybieraj zamiast tego zdrowe i zrównoważone posiłki.

Zdrowy sen i minimum stresu

Wspieraj zdrowy sen swojego dziecka, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na zdrowie jelit. Regularny i regenerujący sen jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju mikrobiomu dziecka. Jak mu go zapewnić? Dbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność w sypialni dziecka, aby stworzyć mu komfortowe warunki snu. Ogranicz też czas spędzany przed ekranem wieczorem, bo może on zakłócać sen i wpływać negatywnie na zdrowie jelit. Wprowadzenie rytuałów przed snem, takich jak czytanie książek czy relaksujące ćwiczenia może za to pomóc Twojemu dziecku w lepszym zasypianiu i utrzymaniu zdrowego mikrobiomu.

Aktywność fizyczna i kontakt z naturą

Zachęcaj swoje dziecko do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, ponieważ kontakt z naturą może wspierać zdrowie jelit. Regularne spacery, zabawy czy gry na świeżym powietrzu pomogą w zachowaniu równowagi mikrobiomu. Jeśli Twoje dziecko nie jest zbyt aktywne lub woli spędzać czas przed komputerem, wprowadź w życie proste zwyczaje, takie jak spacery w parku, rowerowe wycieczki czy zabawy w ogrodzie, które zachęcą dziecko do aktywności na świeżym powietrzu i pozytywnie wpłyną na zdrowie jelit.

Wspieranie mikrobiomu probiotykami

Probiotyki są ważne dla zdrowia jelit, szczególnie po infekcjach czy kuracji antybiotykowej. Probiotyki dla dzieci mogą pomóc w odbudowie i ochronie mikrobiomu w tym okresie. Wybieraj jednak takie, które zawierają sprawdzone i bezpieczne szczepy bakterii probiotycznych, takie jak Lactobacillus rhamnosus GG, które wspierają zdrowie jelit u dzieci w bezpieczny sposób. Pomyśl też o probiotyku z dodatkiem prebiotyków, które stymulują wzrost bakterii probiotycznych i wpływają pozytywnie na mikroflorę jelitową. Jeśli Twoje dziecko często ma problem z przyjmowaniem leków, wybierz probiotyki dla dzieci w kroplach i najlepiej bezsmakowe. Możesz je łatwo dodawać do napoju.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.