Czy nawilżacz powietrza może szkodzić zdrowiu?

Nawilżacz powietrza to urządzenie o wielu zaletach – niezastąpione zwłaszcza dla alergików, ponieważ nawilżone powietrze łagodzi objawy alergii i pomaga usunąć związany z nimi dyskomfort [1]. Jednak nawilżacz powietrza nieodpowiednio eksploatowany może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dodatkowo niektóre z ich rodzajów mogą być szkodliwe same w sobie, co jest wynikiem specyficznego sposobu działania. Dowiedz się, który nawilżacz powietrza będzie skuteczny, ale i bezpieczny dla zdrowia.

Który nawilżacz powietrza może szkodzić zdrowiu?

Wśród nawilżaczy powietrza znajdziemy różne ich rodzaje. Najbardziej popularne są:

1. Nawilżacz ultradźwiękowy

Jego sposób działania polega na rozbijaniu cząsteczek wody falami dźwiękowymi i zamienianiu ich w mgiełkę. Niestety w tym procesie rozbiciu ulega wszystko, co znajduje się w takiej wodzie, a więc mogą to być również bakterie, związki chemiczne itp.

Woda z kranu zawiera również minerały, które w rozproszonej postaci mogą być zagrożeniem dla układu oddechowego. Dodatkowo ultradźwięki mogą być nieprzyjemne dla domowych zwierząt, powodując ich niepokój i rozdrażnienie.

2. Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Wykorzystuje naturalną technikę parowania wody, dlatego jest uznawany za najbardziej naturalną i bezpieczną metodę nawilżania powietrza. Wytworzona w ten sposób para jest chłodna, nie powoduje ryzyka poparzenia, a powietrze jest oczyszczone z większych zanieczyszczeń.

Wśród ewaporacyjnych nawilżaczy znajduje się np. nawilżacz powietrza Klarta: https://klarta.pl/nawilzacze-powietrza/.

3. Nawilżacz parowy

Jego działanie można porównać do czajnika elektrycznego – tu również grzałka odpowiada za podgrzanie wody, w wyniku czego powstaje para wodna.

Prócz generowania wysokich rachunków za prąd, do wad takiego urządzenia trzeba niestety zaliczyć możliwość poparzenia się parą wodą, np. przez dziecko.

Jak widzimy, najlepszym wyborem wśród nawilżaczy powietrza jest ten wykorzystujący technikę ewaporacji. Jest to urządzenie stosunkowo niedrogie, bezpieczne i higieniczne.

Należy jednak pamiętać, by wymieniać filtry tak często, jak zaleca to producent:  https://klarta.pl/filtry-do-nawilzaczy-powietrza/. Tylko wtedy nawilżacz powietrza będzie spełniał swoje zadanie.

Bez względu na to, jaki nawilżacz powietrza masz w domu, powinieneś dbać o niego w odpowiedni sposób:

  • Wymieniaj wodę codziennie lub minimum co 2 dni;
  • Przed wlaniem czystej wody do nawilżacza powietrza, dokładnie wyczyść zbiornik;
  • W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego zawsze używaj wody demineralizowanej;
  • Pamiętaj o regularnym odkamienianiu nawilżacza powietrza.

Nawilżacz powietrza stosuje się w momencie niskiej wilgotności – poniżej 40%, do wypełnienia zbiornika można używać wody z kranu. Prawidłowa eksploatacja nawilżacza powietrza polega na regularnym uzupełnianiu zbiornika na wodę i okresowej wymianie filtra nawilżacza (jego żywotność wynosi 6 miesięcy). Funkcja higrostatu sprawia, że wystarczy wybrać pożądany poziom nawilżenia, a urządzenie będzie samo dążyło do jego utrzymania. Dla utrzymania higieny istotne jest także codzienne oczyszczanie zbiornika na wodę.” (Źródło: Klarta.pl)

[1] https://www.healthline.com/health/allergies/humidity-humidifiers

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.