8 zasad przygotowań do zawodów biegowych

Amatorzy biegania z całej Polski wracają do treningów. To dobry moment, aby omówić kilka podstawowych zasad treningu.

Tej jesieni w wielu regionach kraju odbędą się wyścigi biegowe. Amatorzy biegania z całej Polski wracają do treningów. To dobry moment, aby omówić kilka podstawowych zasad treningu. Są one niezbędne, jeśli chcesz mieć świetny wynik w dniu wyścigu.

Konsekwencja

Najważniejszą zasadą podczas treningu do każdego dystansu jest zachowanie konsekwencji. Lepiej jest trenować tylko trzy dni w tygodniu niż stosować schemat „on-again/off-again”, duża objętość/zerowa objętość.

Mierz siły na zamiary

Nie musisz biegać 100-200 km tygodniowo, aby trenować do maratonu, ale musisz spędzić trochę czasu na nogach, jeśli chcesz być gotowy do pokonania pełnych 42 km w dniu wyścigu. Twoje cotygodniowe biegi są równie ważne, jeśli chodzi o ogólną objętość biegu. Trening cztery do pięciu dni w tygodniu, z krótszymi i dłuższymi biegami zapewni ci gotowość do poradzenia sobie z trasą zawodów.

Uniknij kontuzji

Dla niektórych bieganie przez pięć lub więcej dni w tygodniu jest zbyt dużym obciążeniem i prowadzi do kontuzji lub przetrenowania. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku początkujących biegaczy. Trening przekrojowy to świetny sposób na poprawę ogólnej kondycji przy jednoczesnym mniejszym obciążeniu organizmu niż w przypadku biegania. Nawet biegacze, którzy nie mają tendencji do zmagania się z kontuzjami, mogą skorzystać na dodaniu jednej lub dwóch sesji treningu przekrojowego do swojego tygodniowego harmonogramu w miejsce kilku łatwych biegów.

Kontroluj tempo i tętno

Zanim staniesz na linii startu w dniu wyścigu, powinieneś bez wątpienia wiedzieć, w jakim tempie biegniesz. Jednym z dobrych sposobów jest zwiększenie go w ostatnich 60-80 minutach długiego biegu, aż do osiągnięcia docelowego tempa wyścigu. Drugim wyznacznikiem celów treningowych i poziomu wytrenowania jest twoje tętno. Zmierzysz je zegarkiem huawei watch gt 2 e.

Ułóż plan żywieniowy

W trakcie wyścigu musisz przyjmować płyny i węglowodany, dlatego bardzo ważne jest, abyś przećwiczył to co najmniej kilka razy podczas długich biegów. Powinieneś zaplanować co będziesz jadł rano przed wyścigiem oraz przed niektórymi biegami i treningami. Dzięki temu dowiesz się, jaką żywność toleruje twój organizm podczas wysiłku i ile będzie potrzebował, aby pobiec jak najlepiej.

Kiedy trenujesz do wyścigu, będziesz spalać dużo kalorii. Jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki i uniknąć kontuzji, upewnij się, że jesz dużo wysokiej jakości, pożywnego jedzenia.

Wyśpij się

Trening do zawodów biegowych jest bardzo obciążający dla organizmu i musisz dobrze się zregenerować pomiędzy kolejnymi biegami. Oznacza to, że będziesz potrzebować dużo snu. Aby zmaksymalizować ilość wypoczynku, spróbuj kłaść się do łóżka trochę wcześniej, zwłaszcza jeśli większość treningów odbywa się rano przed pracą.

Zadbaj o trening siłowy

Trening siłowy sprawi, że twoje ciało będzie silniejsze i bardziej odporne na kontuzje. Pomoże ci poprawić formę, dzięki czemu będziesz szybszym i bardziej efektywnym biegaczem. Wystarczy kilka krótkich, wysokiej jakości sesji na siłowni lub w domu, aby zauważyć korzyści z treningu siłowego dla kondycji fizycznej.

Grunt to motywacja

Cele związane z wydajnością to świetny sposób na utrzymanie motywacji podczas treningu. Nie zapominaj o czerpaniu przyjemności z przygotowań. Nie skupiaj się wyłącznie na celu końcowym. W końcu prawdziwym powodem, dla którego biegamy, jest miłość do sportu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.