Szukasz motocykla? Pomyśl nad trójkołowcem!

Trójkołowce dziś wyglądają znacznie lepiej niż jeszcze dekadę temu, ale to wcale nie jest ich największa zaleta. Trójkołowe motocykle w coraz większej liczbie kategorii zdobywają sobie szerokie uznanie i każdy, kto szuka motocykla dla siebie, powinien poważnie zastanowić się nad wyborem trzech kół zamiast dwóch.

Na naszych drogach jest bezpieczniej

Motocykle klasyczne są zrywne, dynamiczne i bardzo zwrotne – tego im nie można odmówić. Jednak i trójkołowcom nie można niczego w tym zakresie zarzucić. Niektóre ich warianty, na przykład Can Am Spyder mogą wypadać w testach drogowych nawet lepiej od popularnych jednośladów. Ich największą zaletą będzie jednak kultura prowadzenia oraz idące za nią większe bezpieczeństwo na drogach o nierównej nawierzchni. Dodatkowa stabilizacja, jaką zapewnia układ dwóch przednich kół nie ogranicza znacząco osiągów, a w widoczny sposób wpływa na poprawę właściwości jezdnych.

Będzie to też świetnie zauważalne przy jeździe w duecie. Jasne, na dwóch kołach też można, ale jednak rozłożenie ciężaru na stabilne 3 punkty daje nieporównanie lepszą kontrolę nad pojazdem i większą pewność prowadzenia bez względu na doświadczenie kierowcy.

Więcej przestrzeni bagażowej

To jasne, że motocykl nie jest dostawczakiem, ale w przypadku trójkołowców można przynajmniej bez problemu zapakować się na dłuższy tour. W przypadku wielu modeli można liczyć już na całkiem spore zintegrowane kufry, które zabudowuje się na pojeździe, korzystając z tego, że na trójkołowej konstrukcji zwyczajnie jest miejsce na to, żeby zrobić to w elegancki sposób. Kompatybilność z popularnymi systemami kufrów też nie jest niczym zaskakującym, zatem można bez trudu wybrać model odpowiedni i na codzienne jazdy do pracy, i na fascynującą wakacyjną przygodę.

Oczywiście warto zaznaczyć, że wiele trójkołowych motocykli ma wersję “touringową” i sportową, które będą się między sobą różniły ilością dostępnej przestrzeni, ale nawet w najskromniejszej wersji będzie to znacznie więcej miejsca niż na sportowych, a nawet miejskich motocyklach o klasycznej konstrukcji.

Poligon nowoczesnych rozwiązań

Nawet wybierając nowoczesne motocykle o klasycznej konstrukcji, trzeba pogodzić się z tym, że tak naprawdę pod względem technologicznym już niewiele się tam zmienia. W trójkołowych natomiast jest cała masa ciekawych niespodzianek. Od integracji z urządzeniami mobilnymi, po zaawansowane komputery pokładowe pozwalające dostosować do swoich oczekiwań sposób pracy czy na przykład zachowanie systemów kontroli – to wszystko sprawia, że w praktyce jest to sprzęt o niezrównanej elastyczności.

Dlaczego takie rzeczy pojawiają się właśnie w trójkołowych motocyklach? Większość z nich wymaga pewnej ilości miejsca, a z tym akurat nie ma problemu. Poza tym zasadniczo są to pojazdy na dłuższe wypady, w związku z tym rozwiązania, które w innych przypadkach byłyby zwyczajnym gadżeciarstwem, tutaj są jeśli nie koniecznością, to przynajmniej zupełnie logicznym kierunkiem rozwoju. A swoje pewnie robi też nowoczesny design i w pewien sposób nowe podejście do koncepcji użytkowej – można więc sobie pozwolić na więcej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.