Jak kupić używany samochód, żeby nie żałować?

Samochody używane cieszą się niemałym zainteresowaniem osób poszukujących auta w korzystnej cenie. Znalezienie odpowiedniego modelu w dobrym stanie bywa jednak trudne. Na co zwracać uwagę, aby nie żałować zakupu i cieszyć się samochodem przez długi czas?

Zaufany sprzedawca

Zakup samochodu używanego to dla wielu osób stres, zwłaszcza dla tych nabywców, którzy kupują auto z drugiej ręki po raz pierwszy. Największe obawy budzi realny stan techniczny pojazdu. Niekiedy zdarza się, że nieuczciwy sprzedający zataja historię wypadkową oferowanego samochodu lub ukrywa przed potencjalnymi kupującymi drogie w naprawie usterki. Właśnie dlatego tak istotne jest sprawdzanie książki serwisowej przed sfinalizowaniem transakcji.

Dobrym rozwiązaniem jest kupno auta od znajomego. Dzięki temu znamy historię konkretnego modelu i nie musimy obawiać się, że po zakupie coś nas zaskoczy. Ponieważ jednak rzadko zdarza się, że nasz znajomy chce sprzedać dokładnie takie auto, jakiego poszukujemy, lepiej sprawdzić ofertę komisu przy autoryzowanym salonie konkretnej marki, np. Mercedes Benz Polska. Przede wszystkim znajdziemy tam pojazdy różnych typów, a więc zarówno mniejsze auta idealne do miasta, jak i większe modele czy wreszcie auta dostawcze. Większy wybór to nie jedyna zaleta. Samochody na sprzedaż są tam wystawiane po dokładnym przeglądzie. Oznacza to więc, że kupujemy auto w pełni sprawne technicznie i bezpieczne w eksploatacji. Nie musimy więc obawiać się, że po zakupie coś nas zaskoczy – idealna opcja dla fanów konkretnej marki.

Używany samochód można też kupić, odpowiadając na ogłoszenie w internecie od osoby prywatnej lub z komisu. Ta opcja jest jednak obarczona największym ryzykiem, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w kupowaniu pojazdów z drugiej ręki i nie wiemy, na co zwracać uwagę podczas oględzin.

Wiedza dotycząca konkretnego modelu

Jeśli zamierzamy kupić konkretny model samochodu, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej – jakie najczęściej usterki w nim występują, czy ma wady konstrukcyjne, a także która wersja silnikowa spełni najlepiej nasze oczekiwania? Tego typu informacje znajdziemy na forach dyskusyjnych i portalach branżowych. Możemy też dowiedzieć się, zaglądając na tego typu portale internetowe, czy konkretne usterki w interesującym nas modelu są kosztowne w naprawie. Taka wiedza będzie przydatna podczas oględzin samochodu i pomoże podjąć bardziej przemyślaną decyzję.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem

Na oględziny używanego samochodu, który zamierzamy kupić, warto zabrać specjalistę. Nie chodzi tu jednak o znajomego bądź szwagra, który ma znikome pojęcie o autach, ale o mechanika. Taka osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w naprawie samochodów będzie w stanie na chłodno ocenić, czy konkretny model wart jest zakupu. Rozsądnie jest też udać się na stację kontroli pojazdów, bo dzięki temu można sprawdzić ewentualne luzy w zawieszeniu, stan hamulców czy obejrzeć auto od spodu. Takie badanie da pełniejszy obraz realnego stanu technicznego pojazdu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.