Dlaczego warto pomyśleć o zakupie opon run flat?

Z pojęciem bezpiecznej jazdy samochodem wiążą się takie pojęcia jak przestrzeganie przepisów drogowych, dbanie o stan techniczny pojazdu, czy korzystanie z elektronicznych systemów bezpieczeństwa (np. ABS i ESP). Często jednak pomijana jest kwestia prawidłowego ogumienia. Niesłusznie, przecież to koła są jedynym elementem pojazdu stykającym się z drogą, zaś odpowiedni dobór opon może w sytuacji kryzysowej uratować nas przed wpadnięciem w poślizg. 

Dlaczego wybór odpowiednich opon ma tak duże znaczenie?

Nieodpowiedni wybór ogumienia kół może mieć opłakane skutki. Nie bez powodu w mediach co najmniej dwa razy do roku słyszymy o konieczności zmiany opon z zimowych na letnie lub na odwrót. Ogumienie nieprzystosowane do warunków drogowych nie zapewni nam wystarczającej przyczepności, co w razie gwałtownego manewru może poskutkować wpadnięciem w poślizg, którego finalnym rezultatem często jest zderzenie z innym pojazdem lub wypadnięcie z drogi.

Kolejnym zagrożeniem jest przebicie opony. Wtedy środek ciężkości pojazdu nagle zostaje zachwiany, wzrasta tarcie koła z nawierzchnią, przez co również może dojść do niekontrolowanej zmiany toru jazdy. Na szczęście, istnieje zabezpieczenie chroniące kierowców przed tego typu zdarzeniami. Są to opony run flat, które umożliwiają bezpieczną jazdę, nawet po złapaniu tzw. kapcia.

Na czym polega wyjątkowość technologii run flat?

Opony typu run flat posiadają wzmocnione ścianki boczne, które są w stanie udźwignąć pojazd nawet po przebiciu gumowej powłoki, wskutek którego następuje obniżenie ciśnienia w kole. Po wykryciu problemu przez elektroniczne czujniki, na desce rozdzielczej zaświeci się kontrolka spadku ciśnienia, jednak jazda dalej będzie możliwa, nawet do osiemdziesięciu kilometrów przy prędkości 80 km/h. Opona, nie ześlizguje się z felgi, przez co znoszenie pojazdu nie występuje lub jest o wiele mniejsze. Oczywiście, tarcie koła o asfalt nieco wzrasta, jednak tego typu ogumienie jest wyposażone w układy odprowadzające ciepło, ułatwiając cyrkulację powietrza. Rzecz jasna, ogumienie run flat jest droższe od tradycyjnego, natomiast gwarantuje bezpieczeństwo w przypadku przebicia opony.

Czy warto zainwestować w opony run flat?

Zalety opon run flat okażą się szczególnie przydatne w przypadku osób, które dużo podróżują samochodem, np. w celach służbowych. Dzięki temu, nie trzeba tracić czasu na nerwowe poszukiwanie warsztatu. Jeśli punkt, w którym możemy otrzymać pomoc, jest nieco bardziej oddalony, możemy do niego dotrzeć, pomijając mniej wyspecjalizowane warsztaty. Ponadto, lepiej zainwestować w opisane ogumienie, gdyż jednorazowy wydatek i tak okaże się mniej bolesny, niż naprawa auta po ewentualnym wypadku spowodowanym nagłą utratą przyczepności.

Wytrzymałe nie oznacza niezniszczalne!

Należy jednak pamiętać, iż szybka naprawa opon run flat nie jest możliwa w każdym serwisie. Ponadto, nie każdą da się uratować. Zbyt wysokie tarcie i większy nacisk mogą spowodować nieodwracalne deformacje. Wciąż jest to jednak wariant bardziej optymistyczny, niż poślizg na drodze. Jeśli zatem zdiagnozujecie problem, udajcie się do najbliższego wyspecjalizowanego wulkanizatora, aby uchronić się od większych wydatków!

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.