Czym jest ubezpieczenie OC i kto musi je wykupić?

Ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe i powinien wykupić je każdy właściciel samochodu, motocykla, skutera, motoroweru, przyczepy, pojazdu wolnobieżnego oraz ciągnika rolniczego. Zapewnia ono rekompensatę szkód osobowych oraz materialnych, które powstały w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego.

W sytuacji, gdy będziesz sprawcą zdarzenia drogowego, w wyniku którego szkód doznali inni uczestnicy ruchu, nie poniesiesz kosztów ich pokrycia – będzie to obowiązkiem ubezpieczyciela. Co więcej, ubezpieczenie samochodu, chroni także pasażerów pojazdu, którym kierujesz i może gwarantować bardzo wysokie świadczenia – do 5,21 mln euro w przypadku narażenia zdrowia i życia poszkodowanego oraz do 1,05 mln euro w przypadku uszkodzenia mienia (nie tylko samochodu, ale również domu czy ogrodzenia).

OC pokrywa szkody, jakie powstały zarówno podczas ruchu, jak też wsiadania i wysiadania, rozładunku i załadunku, a nawet zatrzymania czy postoju. Co więcej, chroni nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Warto jednak pamiętać, że wykupiona polisa przypisana jest nie do właściciela, ale konkretnego samochodu – oznacza to, że poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie nawet w sytuacji, gdy szkody spowodował inny kierowca (np. znajomy czy członek rodziny właściciela).

Wszelkie informacje dotyczące OC znajdują się w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku – zapoznasz się tam między innymi z zasadami zawierania i wykonywania umów OC.

Co warto wiedzieć przed zawarciem polisy?

Przed wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, warto zapoznać się z kilkoma najistotniejszymi zasadami dotyczącymi OC.

Umowę na ubezpieczenie OC zawiera się zwykle na 12 miesięcy. Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia tymczasowego na 30 dni – np. w przypadku pojazdów zarejestrowanych na określony czas albo za granicą, które są przewożone do Polski.

Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Kiedy polisa wygasa, należy niezwłocznie zadbać o jej przedłużenie albo skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela – nawet 1 dzień bez OC może narazić Cię na wysoką karę finansową.

W niektórych przypadkach właścicielowi pojazdu przysługuje zwrot składki OC za niewykorzystany okres. Mowa tu o wyrejestrowaniu samochodu, odstąpieniu od umowy zawartej na odległość albo sytuacji, gdy nowy właściciel samochodu nie zamierza kontynuować Twojej polisy.

Jakie kary grożą za brak OC?

Brak ubezpieczenia OC dla samochodu wiąże się w 2022 roku z wysokimi karami finansowymi:

  • 1200 zł (za brak OC do 3 dni);
  • 3010 zł (za brak OC od 4 do 14 dni);
  • 6020 zł (za brak OC powyżej 14 dni).

Nie warto więc zwlekać i przedłużyć OC jeszcze przed datą wygaśnięcia umowy. Jeżeli chcesz sprawdzić, kiedy kończy się ubezpieczenie obowiązkowe Twojego samochodu, wejdź na stronę internetową UFG (część: „Sprawdź OC dla pojazdu”) albo ściągnij aplikację UFG „Na Wypadek”.

Sprawdź również ubezpieczenie autocasco. Więcej informacji na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/autocasco/.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.