Czy kamery samochodowe w Polsce są legalne? Sprawdźmy!

Nowoczesne kamery samochodowe kuszą wieloma świetnymi funkcjami, które realnie podnoszą poziom bezpieczeństwa kierowców. To takie funkcje, jak zapisywanie trasy, synchronizacja z usługami zewnętrznymi, czy możliwość przechowywania plików w chmurze danych. A czy kamera samochodowa jest w Polsce legalna?

Co musisz wiedzieć o możliwościach kamer samochodowych?

Wypadki chodzą po ludziach. Stłuczka lub kolizja może zdarzyć się każdemu — nawet kierowcy z wieloletnim stażem, który nigdy nie został zatrzymany przez policję i ukarany mandatem czy punktami karnymi. Zresztą, wcale nie musi wynikać ona z naszej winy.

Kamery samochodowe w ciągu ostatnich kilku lat zyskały na popularności w Polsce i innych krajach. Są one również produkowane przez wielu producentów. Nextbase jest jednym z najbardziej znanych producentów kamer samochodowych, które są dostępne także i w naszym kraju. To atrakcyjnie wycenione, a jednocześnie niezwykle zaawansowane technicznie akcesoria samochodowe.

Zabezpieczone nagranie z takiej kamery może być wykorzystane w sądzie jako dowód, który np. ostatecznie przekona sędziego, że zdarzenie na drodze nie wynikało z naszej nieuwagi. To także najlepszy możliwy sposób, by szybko złapać osobę, która np. porysowała nam pojazd na parkingu. Jeśli kamera ma tryb parkingowy, szanse na uchwycenie winowajcy znacznie rosną.

Legalność nagrań z kamery samochodowej — co musisz wiedzieć?

Błędem jest powoływanie się na RODO. Od momentu wejścia w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, nie nastąpiła żadna zmiana w użytkowaniu rejestratora jazdy. Ten akt prawny nie wpływa na legalność rejestratorów, co oznacza, że w Polsce możemy ich legalnie używać.

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka obostrzeń. Pomimo tego, że same numery tablic rejestracyjnych nie są danymi osobowymi, należy zdawać sobie sprawę z tego, że mogą one pomóc w namierzeniu właściciela pojazdu. Jeśli przekazujemy nagranie ze zdarzenia np. na policję, to nie musimy zamazywać tablic auta.

Problematyczne jest jednak udostępnianie wyczynów innych kierowców w sieci. Trzeba pamiętać tutaj o wielu obostrzeniach. Zanim zdecydujemy się opublikować taki materiał online, lepiej dwa razy się nad tym zastanowić. Czasem może rodzić to pewne negatywne reperkusje.

Jakie cechy szczególne powinna mieć nowoczesna kamerka samochodowa? 

Dzięki G-sensorowi kamery samochodowe Nextbase w Polsce mogą automatycznie zapisywać materiał filmowy w przypadku kolizji – nawet, gdy auto jest już zaparkowane na parkingu. Urządzenie powinno mieć też minimalistyczny, przyjazny interfejs do szybkiego eksportu danych – zarówno z poziomu kamerki, jak i dedykowanej aplikacji producenta.

Świetną funkcją będzie możliwość zapisywania plików danych na kartach SD w pętli, co oznacza, że dane będą zapisywane przez określony czas. Jeśli nie zostanie nagrany żaden materiał wideo, zostanie on nadpisany przez nowsze dane, a użytkownik nie będzie musiał kupować nowych kart SD lub ręcznie ich formatować.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.