Jak najlepiej zacząć biegać?

Bieganie to świetny sport, który przy regularnym uprawianiu przynosi wiele korzyści, a jednocześnie nie wymaga inwestowania w profesjonalny sprzęt. Jeżeli jednak chcesz zacząć biegać, powinieneś zacząć od odpowiedniego przygotowania. Bardzo istotny jest plan treningowy, który w tym przypadku będzie określał, jak często należy planować regularne bieganie, aby organizm zdążył się zregenerować. Wielu osobom wydaje się, że przy bieganiu nie trzeba się martwić o stworzenie planu treningowego, co jednak nie jest prawdą.

Zamiast więc ryzykować, że regularne treningi będą dla ciebie męczące, co zniechęci cię szybko do tej formy aktywności, sprawdź ile razy w tygodniu biegać i jak najlepiej podejść do tematu, jakim jest bieganie dla początkujących. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, które są niezbędne, jeżeli dopiero zaczynasz biegać i zależy ci, aby technika biegu była prawidłowa i przyczyniała się do spalania kalorii.

W jaki sposób zacząć biegać?

Niedoświadczone osoby powinny na początkowym etapie podejść do tego na spokojnie i nie nastawiać się, że od razu przebiegną maraton. Najbezpieczniej jest zacząć od szybkiego marszu (marszobiegu) i wraz z kolejnymi treningami wydłużać dystans i stopniowo przechodzić do właściwego biegu. Jeżeli w trakcie treningu odczujesz dyskomfort, koniecznie zrób przerwę. Nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu, bo w przeciwnym wypadku znacznie obniży się wydajność, a tym samym trudno będzie biegać szybciej.

Jak ułożyć plan treningowy?

Plan treningowy zależy od tego, jak często biegać ktoś planuje, a także ile realnie może na to poświęcić czasu. Niezależnie jednak od częstotliwości, można dzięki temu uzyskać poprawę wytrzymałości. Do tego dochodzi lepsze samopoczucie i więcej energii po treningu. Już po dwóch tygodniach pierwsze treningi przyniosą istotną poprawę, dlatego najlepiej jak najszybciej zainteresować się tematem biegania. Można to robić po leśnych ścieżkach lub w mieście, w zależności od tego, gdzie dana osoba ma najbliższej. Na taką aktywność fizyczną często decydują się amatorzy i profesjonalni sportowcy, bo w dowolnym momencie można podnieść poprzeczkę i zwiększyć tempo lub dystans.

Na czym polega bieganie dla początkujących?

Więcej informacji na temat tego, jak zacząć biegać znajdziesz we wspomnianym na początku artykule. Pamiętaj tylko o rozgrzewce przed każdym treningiem (dotyczy to zwłaszcza początkujących, u których ryzyko kontuzji jest największe). Z czasem możesz pomyśleć o zakupie specjalistycznego sprzętu, co w tym przypadku oznacza dobór wygodnych butów, w których przednia część stopy będzie miała podparcie. Możesz je też kupić, zanim zaczniesz biegać, co sprawi, że bieganie stanie się przyjemniejsze, a treningi biegowe mniej męczące. Dobre buty są jednak drogie, więc najpierw warto upewnić się, że trening biegowy jest dla ciebie odpowiedni i pomyśleć o zakupach dopiero wraz ze skutecznym rozpoczęciem biegania. Plan biegania możesz zawsze modyfikować i w razie potrzeby zrobić dzień przerwy w planie treningowym.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.