Fotograf i kamerzysta na ślub – w pakiecie czy osobno?

Planując własny ślub bardzo często stajemy przed wyborem – wynająć fotografa i kamerzystę z jednej firmy, czy z dwóch różnych? O ile nie mamy już wcześniej upatrzonego usługodawcy, fotografa lub kamerzysty, tym wybór staje się trudniejszy. W internecie można znaleźć wiele odmiennych od siebie opinii. Przyjrzyjmy się z czego może to wynikać i jakie czynniki mogą decydować o wyborze jednej firmy lub dwóch.

Rozeznanie rynku fotografów i filmowców ślubnych

To oczywiste, że firmy świadczące tylko jeden rodzaj usług będą zapewniać nas, że ich rozwiązanie jest najlepsze, natomiast fotograf i kamerzysta na wesele z jednej firmy, że usługa łączona będzie dla nas korzystniejsza. Dobrze zatem popytać znajomych i przyjaciół, poprosić o polecenia, pooglądać materiały fotograficzno-filmowe jakie oni sami otrzymali. Pomoże nam to wyrobić swoją własną opinię i w pełni świadomie podjąć ostateczną decyzję. Jednak usługodawców jest ogrom, a znajomych po ślubie możemy aż tylu nie mieć. Poza tym oni sami też przed swoim ślubem mogli nie zrobić tak obszernego rozeznania rynku, aby ich wybór mógł okazać się idealnym rozwiązaniem także dla nas. Przyjrzymy się zatem korzyściom i zagrożeniom jakie powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wybierania fotografa i kamerzysty na ślub oraz wesele.

Fotograf i kamerzysta osobno

Pierwszą korzyścią może okazać się ułatwienie w poszukiwaniu usługodawców. Firm, które świadczą wyłącznie usługi fotograficzne, bądź wykonują wyłącznie filmy ślubne jest zdecydowanie więcej na rynku niż firm fotograficzno-filmowych. Rozdzielenie poszukiwań fotografa i kamerzysty na dwa etapy może zaoszczędzić nam sporo czasu. Przewagą jest również fakt, że mamy większy wpływ na wybór tych usługodawców którzy w swojej ofercie posiadają usługi idealnie wpasowujące się w nasze potrzeby i wymagania.

Jednak takie rozwiązanie ma również swoje wady. Pierwszą z nich jest cena, bowiem koszt wynajęcia dwóch firm będzie znacząco wyższy. Składa się na to wiele elementów, a decydującym są wszelkiego rodzaju koszty prowadzenia działalności, dojazdów, itp. Drugą, bardzo istotną wadą takiego rozwiązania może okazać się współpraca, a raczej jej brak. Nierzadko obcy sobie ludzie nie potrafią, albo nie za bardzo chcą ze sobą współpracować. Każdemu z nich zależy na zarejestrowaniu jak najlepszego materiału, często kosztem tego drugiego. Może okazać się to zgubne, przez co w efekcie otrzymamy zdjęcia z kamerzystą w tle oraz film z fotografem na pierwszym planie. Oby takich sytuacji było jak najmniej.

Fotograf i kamerzysta z jednej firmy

Współpraca fotografa i kamerzysty na weselu pracujących dla jednej firmy musi funkcjonować jak w zegarku. Nie ma tutaj mowy o wchodzeniu sobie w kadr, wychodzeniu przed szereg lub robieniu sobie na złość. Ludzie ci pracują na wzajemny sukces i muszą o to dbać. Nie bez znaczenia jest również cena, która w pakietach fotograficzno-filmowych jest znacznie atrakcyjniejsza. Dłuższy czas spędzony na poszukiwaniu idealnego usługodawcy może wynagrodzić nam podpisanie jednej umowy zamiast dwóch.

Warto wspomnieć także o sytuacjach losowych, np. kradzież sprzętu, uszkodzenie sprzętu, uraz ciała operatora, gorsze samopoczucie, itp. – zgrana ekipa jest w stanie podzielić się zadaniami, zastąpić obowiązkami, pożyczyć sobie sprzęt i nawet z podbramkowej sytuacji wyjść z kompletnym materiałem. Obcy sobie ludzie niestety mogą okazać się mniej pomocni w sytuacjach trudnych i wymagających szybkiej reakcji – a reportaż ślubny do takich bez wątpienia należy.

Własne potrzeby i oczekiwania

Pamiętajmy jednak, że najważniejszym czynnikiem podczas wyboru usługodawcy powinna być jego oferta, styl oraz portfolio. Zdjęcia ślubne i film z wesela to pamiątka na całe życie, więc im więcej wysiłku włożymy w poszukiwania dobrego fotografa i filmowca, tym większą satysfakcję będziemy posiadać z otrzymania materiału fotograficznego i filmowego, bo w 100% spełni on nasze oczekiwania i będzie taki o jakim zawsze marzyliśmy.

Warto zauważyć że na rynku funkcjonują także firmy, które w swojej ofercie posiadają zarówno pakiety łączone fotograficzno-filmowe, jak i pojedyncze (tylko fotograficzne i tylko filmowe). Godną polecenia firmą świadczącą takie usługi jest Artiso z Lublina.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.