Wskaźnik IEQ – czym jest i co określa?

Technologie, materiały budowlane, instalacje wpływają nie tylko na trwałość, odporność i funkcjonalność budynku, ale również na komfort jego mieszkańców oraz użytkowników. Właśnie dlatego opracowano specjalny wskaźnik IEQ, którego celem jest pomiar jakości środowiska wewnętrznego w budynkach. Czym dokładnie jest IEQ i do jakich parametrów się odnosi?

Wskaźnik IEQ – co to jest?

IEQ (Indoor Environmental Quality), czyli jakość środowiska wewnętrznego pozwala na określenie poziomu samopoczucia osób korzystających z budynków.

Dzisiaj, gdy dużo czasu spędzamy w domach, biurach i innych zamkniętych przestrzeniach, panujące w nich warunki mają duży wpływ na nasz komfort. Właśnie dlatego wysoka jakość środowiska wewnętrznego ma kluczowe znaczenie dla satysfakcji, ale również dla zdrowia ludzi oraz wydajności ich pracy.

Co określa wskaźnik IEQ?

Wskaźnik IEQ determinowany jest przez wiele czynników, które składają się na jakość środowiska wewnętrznego w budynku. Zaliczane są do nich w szczególności:

Klasa jakości powietrza

Jakość powietrza we wnętrzach (IAQ – Indoor Air Quality) ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia przebywających w nich osób.

Decydują o niej między innymi dostęp do świeżego powietrza, zapachy, drobnoustroje unoszące się w powietrzu – bakterie, wirusy, grzyby, a także alergeny, kurz. Nie bez znaczenia są również lotne związki organiczne (LZO), które pochodzą z materiałów wykorzystanych do budowy i wykończenia obiektu.

Komfort cieplny

Kolejnym czynnikiem wpływającym na IEQ jest komfort cieplny panujący w budynku. Odnosi się on do minimalnej i maksymalnej temperatury w budynku, ale również do poziomu wilgotności powietrza.

Komfort akustyczny

Budynek o wysokiej jakości środowiska wewnętrznego powinien zapewniać też wysoki komfort akustyczny, redukując zbyt głośne dźwięki i pogłosy.

Jakość oświetlenia

Czynnik ten odnosi się do oświetlenia wnętrza budynku, które może być naturalne lub sztuczne.

W budynkach, w których oświetlenie jest naturalne, użytkownicy mogą czuć się bardziej komfortowo niż w tych, w których przez cały dzień lub większość dnia panuje oświetlenie sztuczne.

Jak uzyskać wysoki wskaźnik IEQ w budynku?

Sposobem na uzyskanie wysokiego wskaźnika IEQ w budynkach jest przede wszystkim zrównoważone budownictwo, które kładzie nacisk na przyjazne dla środowiska i człowieka rozwiązania.

Aby osiągnąć wysoki współczynnik jakości środowiska wewnętrznego w budynku, do jego wykonania należy dobrać odpowiednie materiały.

Na szczególną uwagę zasługują materiały o niskiej emisji, wolne od szkodliwych substancji. Dzisiaj są one dostępne również w Polsce. Prezes Zarządu Górażdże Cement Andrzej Reclik wskazuje, że oferowane przez firmę cementy i betony wyróżniają się niską emisją lotnych związków organicznych i są przyjazne dla środowiska.

Budynek powinien zapewniać przy tym łatwy dostęp do naturalnego światła, wysoki poziom termoizolacji oraz izolację przeciwwilgociową, by zredukować ryzyko nadmiernej wilgotności oraz rozwoju grzybów i pleśni.

Należy również pamiętać o odpowiednich instalacjach. Efektywna wentylacja, na przykład rekuperacja z odzyskiem ciepła, OZE, czyli odnawialne źródła energii, które redukują emisję, skutecznie podnoszą wskaźnik IEQ.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.