Regulacja drzwi balkonowych zimą. Jak to zrobić?

Posiadanie balkonu niesie za sobą szereg zalet w okresie wiosenno-letnim, ale w czasie zimy może być problematyczne. Jeżeli drzwi przepuszczają zbyt dużo zimna, czyli stały się nieszczelne, to czym prędzej należy coś z tym zrobić. Rozwiązaniem twoich problemów jest odpowiednia regulacja drzwi balkonowych.

Dlaczego drzwi nagle zaczynają przepuszczać zimne powietrze?

Mimo że nowoczesne drzwi zapewniają coraz lepsza termoizolację, to i tak zdarzają się sytuacje, kiedy to zimne powietrze z zewnątrz dostaje się do środka. W skutek tego odczuwalna temperatura znacznie spada, a wraz z nią efektywność ogrzewania mieszkania. Taka sytuacja nie jest pożądana, ale problemy z drzwiami balkonowymi wcale nie są równoznaczne z drogimi naprawami. Odrobina umiejętności manualnych wraz ze sprawną obsługą prostych narzędzi pozwoli nam samodzielnie uporać się z problemem. Regulacja drzwi balkonowych [https://ebudowa.pl/regulacja-drzwi-balkonowych] może być konieczna zarówno w sytuacji, gdy wyraźnie widzimy oznaki problemu (opór w trakcie otwierania czy skrzypienie drzwi), ale także wtedy, gdy problem zauważymy dopiero po pierwszych zimowych podmuchach. Niwelowanie nieszczelności z reguły opiera się na dwóch podstawowych sposobach. Pierwszy to standardowa regulacja drzwi balkonowych, a drugi opiera się na wymianie całej uszczelki. Obydwa rodzaje napraw możemy wykonać całkowicie samodzielnie.

Regulacja drzwi balkonowych

Aby bezboleśnie przejść przez proces naprawy najpierw powinniśmy zdiagnozować występujący problem. W przypadku drzwi balkonowych najczęściej problematyczne są zawiasy, bo skrzydła mają naturalną tendencje do opadania. Dodatkowo problematyczny jest fakt, że są to drzwi zewnętrzne, a co za tym idzie są narażone na występowanie różnych zjawisk atmosferycznych. Rozszerzanie się i kurczenie mechanizmów wewnątrz może być źródłem przyszłych problemów. Inną usterką jest niewspółosiowość okucia drzwi, która powoduje problemy z domykaniem się skrzydła do końca. W takim przypadku zamiast siłować się z drzwiami, powinniśmy przyjrzeć się bliżej zatrzaskom i blaszce zaczepowej. Rozwiązaniem będzie bowiem proste wyregulowanie blaszki lub ponowne jej zamontowanie. Najpopularniejszym i bardzo niepożądanym zjawiskiem jest przepuszczanie zbyt dużej ilości zimnego powietrza. Często przyczyną jest niewłaściwy montaż lub naturalne zużycie elementów uszczelniających. Jednakże możemy także doświadczyć sytuacji, kiedy to pomiędzy drzwiami a ościeżnicą tworzy się minimalna szczelina. Na pierwszy rzut oka trudno ją zlokalizować, ale będzie ona w dużym stopniu wpływała na szczelność drzwi. Na szczęście regulacja drzwi balkonowych w zakresie docisku jest dość prosta i aby ją wykonać wystarczy posłużyć się odpowiednim kluczem imbusowym. Dokręcając śruby u góry i dołu mamy możliwość sterowania stopniem dopasowania skrzydła do ościeżnicy.

Sprawdź również: https://ebudowa.pl/

Jak samodzielnie wykonać regulację?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac powinniśmy dokładnie obejrzeć drzwi balkonowe, a także ich uszczelnienie. Pewną wskazówką może być dla nas ślad, jaki pozostawia skrzydło na uszczelce. Dodatkowo, jeżeli drzwi w istocie są przesunięte to klamka powinna funkcjonować gorzej, co oznacza że jej ruch będzie mniej płynny lub do przesunięcia konieczne będzie użycie większej siły.

Właściwa regulacja drzwi balkonowych powinna rozpocząć się od nieznacznego uniesienia skrzydła, a następnie usunięciu zaślepek w zawiasach. Dopasowanie regulujemy za pomocą klucza imbusowego i śrub ukrywających się pod zaślepką. Pozycja drzwi w poziomie zależy od stopnia dokręcenia górnego zawiasu, a śruba w dolnym umożliwia nam przesuwanie dopasowania w prawo lub w lewo. Przy jakiekolwiek regulacji warto zwracać uwagę na ślad pozostający na uszczelce. Jej zdeformowana górna część to znak, że trzeba wyregulować skrzydło nieco w dół.

Ogólnie rzecz biorąc tego typu naprawa nie jest trudna i większość osób może wykonać ją samodzielnie bez profesjonalnej pomocy. Pamiętajmy jednak, że idealne dopasowanie osiągamy metodą prób i błędów, tak więc odpowiednie dokręcenie obydwu śrub przy zawiasach może zająć nam dłuższą chwilę. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości warto regularnie dbać o drzwi zewnętrzne i ich prawidłową konserwację.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.