Pierwsze uruchomienie pompy hydroforowej – jak to zrobić poprawnie?

Pompa hydroforowa to bardzo popularny wybór wśród właścicieli własnych ujęć wody – na przykład przydomowych studni. Umożliwia szybkie, bezobsługowe pobieranie wody na cele bytowe, spożywcze czy gospodarskie, w tym do podlewania ogrodu. Taka pompa świetnie sprawdzi się wtedy, gdy lustro wody w trakcie poboru znajduje się na głębokości maksymalnie 8 metrów (niektóre modele mogą zasysać wodę z 9 metrów). Po zakupie pompy trzeba ją oczywiście podłączyć oraz uruchomić. Jak to zrobić prawidłowo? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Sprawdź, jak powinno wyglądać pierwsze uruchomienie pompy hydroforowej.

Podłączamy pompę do instalacji

Podłączenie pompy hydroforowej jest bardzo łatwe, o ile oczywiście masz podstawowe narzędzia i trochę wiedzy hydraulicznej. Z jednej strony (ssącej) podłączamy przewód ssąco-tłoczny, który należy umieścić w źródle wody, z drugiej natomiast podłączamy pompę do instalacji wewnętrznej, ogrodowej etc. poprzez wąż tłoczny o odpowiedniej średnicy.

Oczywiście pompa musi zostać w całości uzbrojona w elementy dołączone do zestawu lub dokupione osobno, czyli m.in. zawory kulowe umożliwiające odcięcie pompy od instalacji, reduktor ciśnienia, wyłącznik ciśnieniowy oraz zabezpieczenie przed suchobiegiem.

Odpowietrzenie pompy hydroforowej

Nie jest to takie trudne jak może się wydawać. Trzeba to natomiast zrobić, ponieważ nowa pompa hydroforowa na pewno jest zapowietrzona, co uniemożliwi jej pierwsze zassanie wody. Aby odpowietrzyć pompę hydroforową należy:

  • zalać przewód ssąco-tłoczny wodą (wlewamy wodę przez specjalny otwór w przewodzie, aż zacznie się przelewać),
  • uruchomić pompę i poczekać, aż zassie wodę.

Przy okazji zawsze sprawdzamy działanie zaworu zwrotnego, który może się „zawiesić” podczas odpowietrzania, co będzie skutkować cofaniem się wody z pompy do studni czy innego źródła.

Ustawienie ciśnienia włączania i wyłączania pompy

Od ustawień wyłącznika ciśnieniowego zależy to, jak często pompa będzie się uruchamiać i jak długo pracować. Trzeba przy tym pamiętać, aby różnica między ciśnieniem załączania a wyłączania nie była mniejsza niż 1,5 bara.

Na potrzeby instalacji domowej z reguły ustawia się: 2 bary – ciśnienie załączania i 4 bary – ciśnienie wyłączania.

Skontrolowanie ciśnienia w hydroforze

Niezależnie od tego, czy zbiornik jest połączony z pompą (zestaw hydroforowy) czy został zamontowany oddzielnie, przed pierwszym uruchomieniem pompy hydroforowej należy skontrolować ciśnienie. Powinno ono wynosić około 1,5 bara (zbiorniki do 150 litrów pojemności) oraz między 1,7 a 2 bary (większe hydrofory). Ciśnienie sprawdzamy i ewentualnie uzupełniamy przy pomocy wentyla, następnie kontrolując je co 3-6 miesięcy (zbiornik przeponowy) lub 3-4 tygodnie (hydrofor ocynkowany).

Uruchomienie pompy hydroforowej

Trzeba pamiętać, aby pierwsze uruchomienie pompy hydroforowej odbyło się przy otwartych zaworach (kranach) – ma to na celu wypchnięcie z instalacji resztek powietrza. W momencie, gdy z kranów zacznie się wydobywać sama woda, można zamknąć zawory i poczekać na napełnienie zbiornika hydroforowego.

Wiesz już, jak poprawnie uruchomić pompę hydroforową. Jeśli natomiast dopiero rozglądasz się za odpowiednim urządzeniem, to szeroki wybór pomp hydroforowych czołowych producentów znajdziesz w ofercie sklepu internetowego sklep-hydros.pl. Skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros, którzy wskażą Ci najlepsze modele pomp samozasysających dostępne w Twoim budżecie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.