Garaże drewniane – rozwiązanie eko

Eko rozwiązania są bardzo popularne, zwłaszcza, gdy obecnie środowisko naturalne nie jest w najlepszym stanie. Jednym z propozycji jest budowanie garaży drewnianych. Tak naprawdę słowo „budować” nie do końca jest tutaj najodpowiedniejszym określeniem. Garaże drewniane składają się z elementów, które należy odpowiednio połączyć, aby powstała spójna całość. Ten innowacyjny pomysł zmotywował nas do porozmawiania z dyrektorem firmy Eko Architektura Przemysławem Balcewiczem na temat owego pomysłu eko garażu.

Panie Przemysławie dlaczego garaże drewniane są takie eko? Co w nich wyjątkowego, co miałoby nakłonić potencjalnego klienta do takiej zabudowy?

Garaże drewniane jak sama nazwa wskazuje ich konstrukcja wykonana jest z drewna. Jest to surowiec naturalnie występujący w środowisku i tworzy  z nim spójną całość. Produkcja drewnianej konstrukcji nie wymaga skomplikowanych procesów technologicznych, które niejednokrotnie wiążą się z emisją toksycznych substancji lub też wykorzystania materiałów, które niekoniecznie dobrze wpływają na szeroko pojęty eko system. Poza tym sama budowa takiego garażu odbywa się bardzo szybko bez konieczności zastosowania ciężkiego sprzętu, który niejednokrotnie zaburza wizję naturalnego pochodzenia. Wszystkie elementy garażu z łatwością mogą zostać połączone przy użyciu nawet dwóch par rąk, a to świadczy o zastosowaniu prostych rozwiązań konstrukcyjnych, zupełnie jak w środowisku naturalnym.

Jeżeli miałbym przekonać potencjalnego klienta do współpracy z naszą firmą na pewno podkreśliłabym szybkość realizacji zamówienia oraz wspomniany wpływ na naturalne środowisko blisko zeru. Odpowiednio przygotowane drewno potrafi służyć bardzo długi okres. Poza tym sam design garaży jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

A czy taki garaż spełnia prawidłowo swoją funkcję o każdej porze roku?

Garaże drewniane składają się z elementów o różnej grubości. Ten fakt jest bardzo istotny przy planowaniu projektu garażu i jego docelowego przeznaczenia. Nasza firma oferuje kilka grubości ścian i klient ma przywilej decyzyjny w określeniu tego parametru. Im grubsza ściana, tym lepsza izolacja, więc ostateczna odpowiedź brzmi: Tak, garaże drewniane sprawdzą się o każdej porze roku.

No dobrze, a w odniesieniu do rożnych warunków pogodowych, czy istnieją metody odpowiedniego zabezpieczenia owego drewna? Jak wiadomo drewno jest surowcem nieco mniej odpornym na zmienne warunki atmosferyczne.

Generalnie w procesie produkcji garaży drewnianych wykorzystujemy drewno, które musi odznaczać się  pewnymi cechami tj.:

  • do produkcji wykorzystuje się drewno z drzew iglastych o odpowiedniej wilgotności (14-18%)
  • cała konstrukcja jest zaimpregnowana, co chroni strukturę drewna przed negatywnymi skutkami płynącymi ze środowiska
  • każdy projekt uwzględnia możliwość dojścia powietrza do poszczególnych elementów, aby prawidłowo się wietrzyły
  • przy tworzeniu projektu należny uwzględnić prawidłowe odprowadzenie wody – nie wzięcie tego pod uwagę grozi erozją konstrukcyjną pod wpływem wilgoci

Wszystkie powyższe punkty sprawiają, że garaże drewniane zbytnio nie odstają swoją wytrzymałością i odpornością na zmienne warunki pogodowe od ich betonowych czy metalowych konkurentów.

I może tak na koniec… Proszę powiedzieć Nam ile trwa realizacja projektu, poczynając od samego pomysłu, a kończąc na postawieniu drewnianej konstrukcji w wyznaczonym miejscu?

Wszystko zależy od rodzaju projektu. Posiadamy gotowe propozycje dla klienta, ale również jesteśmy otwarci na realizację indywidualnych zamówień. Dlatego też w zależności od rodzaju projektu termin oscyluje w granicach kilku tygodni. Także jest to relatywnie krócej od budowania z bardziej tradycyjnych surowców.

Nasze domki dostępne są również we Francji:
Chalet PRO
https://chaletpro.fr/Produits/chalets-habitables-maisons
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.