Bawełna – rodzaje i materiał tkaniny bawełnianej

Bawełna to jedno z najpopularniejszych włókien, z którego korzysta się przy produkcji odzieży oraz w przemyśle tekstylnym. To włókno pochodzenia roślinnego, pozyskiwane z nasion bawełnicy. Trzeba mieć jednak pełną świadomość tego, że z włókna bawełny można tworzyć przeróżne tkaniny bawełniane. Jakie są najbardziej znane odmiany bawełny w branży tekstylnej?

Tkaniny bawełniane – co wiadomo na ich temat? Przydatne informacje

Biorąc pod lupę wspomniane wyżej tkaniny bawełniane wypada wspomnieć o tym, że na współczesnym rynku występują one pod dwiema postaciami, a mianowicie:

  • w wersji naturalnej,
  • w wersji wzbogaconej domieszką włókien chemicznych (ma to wpływ na zmianę jej podstawowych właściwości).

Jeśli chodzi o wersję wzbogaconą, często wykorzystuje się do tego elastan lub wiskozę. W pierwszym przypadku tkanina bawełniana stanie się bardziej sprężysta, natomiast w drugim odporna na mechacenie. Alternatywą dla dwóch powyższych propozycji jest lycra, odpowiadająca za większą rozciągliwość. Dużo zależy oczywiście od tego, jakie potrzeby mają inwestorzy.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje bawełny?

Tkaniny bawełniane zostały już krótko omówione, dlatego przydałoby się przejść do wymienienia najpopularniejszych rodzajów bawełny, które można zaobserwować w branży tekstylnej. Są to m.in.:

  • bawełna opierana – naturalna. Stworzone z niej produkty nie będą się kurczyć w praniu, ale istotne jest to, aby bawełna była poddana procesom opierania, suszenia oraz naciągania,
  • bawełna nieopierana – naturalna i wykorzystywana głównie do produkcji toreb oraz worków bawełnianych. Nie poddaje się jej procesom opierania, suszenia i naciągania,
  • bawełna organiczna – nie można stosować pestycydów, a producent tkanin bawełnianych organicznych musi posiadać niezbędne certyfikaty,
  • bawełna Panama – mocna i gruba, w splocie płóciennym,
  • bawełna Drelich – mocna, gruba i w splocie skośnym,
  • płótno bawełniane – cienka, w splocie płóciennym. Do produkcji cienkich toreb bawełnianych.

Odwiedzając sklep z tkaninami często można się też napotkać na bawełnę z poliestrem, z jedwabiem, satynową, egipską, flanelową, korę bawełnianą, aksamit bawełniany czy też bawełnę merceryzowaną.

Bawełna – krótkie podsumowanie

Cały artykuł o bawełnie zasługuje na krótkie podsumowanie. Nie da się ukryć, że bawełna to rozpowszechnione na szeroką skalę włókno, które pozyskuje się z nasion bawełnicy (pochodzenie roślinne). Korzysta się z niego przy produkcji odzieży, tekstyliów czy też toreb i worków. Można wyróżnić tkaniny bawełniane naturalne oraz wzbogacone domieszką włókien chemicznych (lycra, wiskoza, elastan – zmieniające jej podstawowe właściwości). Jeśli chodzi o kluczowe rodzaje bawełny, wypadałoby wymienić m.in. bawełnę organiczną (producenci muszą posiadać certyfikaty, nie stosuje się pestycydów), opieraną (naturalna, produkty nie będą się kurczyć w praniu, poddana procesom opierania, suszenia i naciągania), bawełnę Panama (mocną, grubą i w splocie płóciennym), nieopieraną (naturalna, brak procesów opierania, suszenia i naciągania), bawełnę Drelich (mocną, grubą i w splocie skośnym) oraz płótno bawełniane (cienka i w splocie płóciennym, produkcja cienkich toreb).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.