3 szlaki tematyczne, które pozwolą Ci poznać Małopolskę z każdej strony

Wakacje trwają w pełni, a wielu z nas wyjazdy urlopowe ma jeszcze przed sobą. Sytuacja mająca miejsce na całym świecie wpływa na plany wakacyjne i duża część z nas decyduje się na odpoczynek w kraju. Oprócz nadmorskich kurortów, dużą popularnością cieszą się południowe regiony Polski. Z pewnością każdy z nas słyszał o malowniczych krajobrazach i wielu atrakcjach oferowanych przez Małopolskę. Co roku przybywa tu mnóstwo turystów z różnych zakątków świata, żeby podziwiać walory przyrodnicze tego miejsca. Zarówno osoby młode, jak i dorosłe znajdą taką formę spędzania czasu, która najbardziej przypadnie im do gustu. Otoczenie natury, która dostarcza wiele gatunków roślin i zwierząt, daje możliwość wytchnienia od miejskiego zgiełku, a wyjątkowe zabytki dają szansę poznać od podszewki kulturę tego regionu. Dość nieszablonową formą zobaczenia Małopolski są szlaki tematyczne, które pozwolą nam chronologicznie przejść przez historię, kulturę czy zaplecze kulinarne bez pominięcia istotnych punktów. Jednak różnorodność i mnogość atrakcji turystycznych determinuje nas do tego, aby przed wyjazdem zaplanować go tak, aby zwiedzić wszystko co nas interesuje. Więc co warto zobaczyć w Małopolsce? Poniżej znajdziesz trzy propozycje szlaków tematycznych.

Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO

Znacznej części z nas Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO nie jest obca. Rokrocznie na całym świecie turyści odwiedzają obiekty i regiony odznaczone w tym wykazie. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ miejsca te muszą spełniać szereg kryteriów, co sprawia, że mamy pewność o unikalnej charakterystyce danego zabytku, obszaru czy krajobrazu. Autentyczność czy ponadprzeciętna wartość to warunki konieczne do spełnienia, aby się na niej znaleźć. Co warto zobaczyć w Małopolsce oprócz tego? Na terenie Małopolski mamy szansę zobaczyć wiele niezwykłych dzieł, wykonanych zarówno przez człowieka, jak i naturę, które zostały wpisane na listę UNESCO. Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO to szlak dla podróżujących samochodem, ponieważ liczy ponad 300 kilometrów. Punkty, które do niej należą to m.in. Stare Miasto w Krakowie, Kopalnia Soli w Wieliczce czy zespół architektoniczno-parkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Główny Szlak Beskidzki

Miłośnicy natury, spokoju i pieszych wycieczek mogą wybrać się na Główny Szlak Beskidzki, który co roku przyciąga zarówno amatorów, jak i maniaków górskich wycieczek. Długie szlaki i niesamowite krajobrazy, które nie zostały naruszone przez ludzką ingerencję, pozwalają odpocząć od miasta, hałasu i gonitwy. Ponadto oprócz ciszy, na pewno jest to szansa na sprawdzenie własnych granic możliwości i aktywny wypoczynek. Główny Szlak Beskidzki jest najdłuższym jaki spotkamy w polskich górach, ponieważ liczy mniej więcej 500 kilometrów. Oczywiście wybierając się na weekend czy kilkudniowy urlop nie mamy możliwości pokonania całej trasy, więc czas naszej wędrówki powinniśmy ustalić odnosząc się do naszych fizycznych predyspozycji. Pomimo tak zaskakującej ilości kilometrów, nie jest on tak trudny technicznie jak szlaki w Tatrach, więc nie wymaga od nas specjalnego przygotowania. Jego początek znajduje się w Ustroniu w Beskidzie Śląskim, a koniec we wsi Wołosate w Bieszczadach. Po drodze czekają nas zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz liczne ciekawostki przyrodnicze i historyczne.

Małopolska Trasa Smakoszy

Chcąc poznać kulturę danego państwa czy regionu nie sposób nie wspomnieć o jedzeniu. Jest to element podróży, który większość z nas uważa za obowiązkowy. Dla największych smakoszy, którzy kuchnię chcą poznać z każdej strony, Małopolska Trasa Smakoszy to idealne rozwiązanie. Aktualnie w jej skład wchodzą 42 karczmy, a każda z nich posiada certyfikat „Regionalna Karczma Małopolski”. Tak jak odbywa się to w większości tego typu odznaczeń, również i tu były przyznawane gwiazdki.  Karczmy otrzymują ich od jednej do trzech, w zależności od spełnienia określonych wymagań. Brano pod uwagę m.in. wygląd lokalu czy kartę dań, które powinny nawiązywać do tradycji i produktów regionalnych. Ponadto ocenie poddano jakość obsługi, a także czystość. Oprócz tego, że podczas takiej trasy zasmakujemy tradycyjnych potraw z Małopolski, na pewno nie zabraknie pięknych krajobrazów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.