Horror czy thriller? Jaki gatunek filmów wybrać i czym się różnią?

Horror czy thriller? Nie wiesz, na co się zdecydować? Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj filmów wzbudza w widzu karuzelę uczuć, a często dominującą emocją jest strach. Czym właściwie różnią się te gatunki? Przekonajmy się!

Czym różni się horror od thrillera?

Wiele osób myli ze sobą horror i thriller. Są to bowiem bardzo zbliżone do siebie gatunki. Warto jednak wskazać główne różnice pomiędzy nimi. Horror to film, w którym motywem przewodnim są odrażające, szokujące i budzące strach sceny. Często towarzyszą temu zjawy, duchy, demony czy potwory. Horrory kojarzą się również z rozlewem krwi. Wiele produkcji tego typu to dzieła nieco kiczowate, ponieważ pomiędzy stworzeniem przerysowanego monstrum a budzącego grozę potwora przebiega cienka granica.

Przykładami horrorów są klasyki takie jak: „Coś”, „Martwe zło”, „Obecność”, „Egzorcyzmy Emily Rose” czy „The Ring”.

Dreszczowiec – czym jest?

Thrillery, czyli dreszczowce, to natomiast produkcje, których fabuła budowana jest na aurze tajemniczości, intrygi, napięcia i niepewności, która wzbudza w widzu dreszcz emocji. Thriller nie wiąże się jednak ze strachem czy poczuciem obrzydzenia. Po obejrzeniu horroru boimy się spać w nocy ze zgaszonym światłem – po projekcji thrillera takiego uczucia nie ma. Co więcej, horror to gatunek filmowy z dziedziny fantastyki, jego akcja toczy się nierzadko w wyimaginowanych miejscach. Występują tam ponadto postaci nierealne. Dreszczowiec może mieć z kolei miejsce w prawdziwym świecie. To zdarzenia, które mogą spotkać każdego z nas.

Przykłady dreszczowców pochodzące z klasyki kina to m.in.: „Okno na podwórze”, „Przylądek strachu”, „Szósty zmysł”, „Uwolnienie”, „Północ, północny zachód”.

Co wybrać? Horror vs thriller

Wybór pomiędzy tymi gatunkami nie jest prosty i zależy przede wszystkim od preferencji danego widza. Jeśli lubisz się bać, liczysz na zastrzyk adrenaliny, a także interesują Cię nierealne postaci, strzałem w dziesiątkę będą horrory. Filmy te są interesujące także pod względem efektów specjalnych, kostiumów oraz charakteryzacji. Jeśli natomiast lubisz produkcje, które budują napięcie i są niezwykle ciekawe, a ponadto są owiane aurą tajemniczości, na pewno spodobają Ci się thrillery.

Horrory i thrillery na wyciągnięcie ręki – telewizja mobilna

Jesteś zapalonym kinomaniakiem i chcesz oglądać wybrane produkcje w dowolnym miejscu, również na urządzeniach mobilnych? W takim razie telewizja mobilna od INEA jest właśnie dla Ciebie. Aby skorzystać z telewizji online, zdecyduj się na ofertę INEA, a następnie pobierz aplikację mobilną INEA Online TV. Dzięki temu uzyskasz dostęp do telewizji mobilnej w swoim telefonie, na tablecie czy laptopie. Ciesz się z możliwości oglądania ponad 100 kanałów i stwórz swoją ulubioną listę. Telewizja online to także program TV w telefonie, za pomocą którego łatwo wyszukasz interesujące Cię filmy. Wyszukiwanie według gatunku pozwoli namierzyć emisję najlepszych thrillerów i horrorów. Dzięki temu na pewno nie ominie cię żadna premiera.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.