Równoważny czas pracy — na czym polega i jak go dobrze zaplanować?

Nie bez powodu równoważny czas pracy w wielu firmach okazuje się niezbędnym elementem każdego grafiku. Korzystają z niego przede wszystkim przedsiębiorstwa, które pracują w nieregularnych godzinach i których praca często zależy do danego wydarzenia czy liczby klientów. Z tego też powodu z równoważnym czasem pracy spotkamy się przede wszystkim w gastronomii, hotelarstwie, branżach eventowych czy usługach handlowych. Pozwala on między innymi na wydłużenie czasu pracy do 12 godzin, które nie są uważane za nadgodziny. Mimo to stworzenie takiego grafiku nie należy do najprostszych zadań i często wymaga od nas dobrej znajomości Kodeksu Pracy.

Czym charakteryzuje się równoważny czas pracy?

Jak już wspomnieliśmy, równoważny czas pracy pozwala na wydłużenie zmiany pracownika do 12 godzin. Warto jednak pamiętać, że każda zatrudniona w takim trybie osoba powinna tygodniowo przepracować około 40 godzin i mieć zapewniony czas na niezbędny wypoczynek. Z tego też powodu dłuższe godziny pracy w wielu przedsiębiorstwach równoważy się krótkimi zmianami lub dniem wolnym. To sprawia, że każdy pracodawca musi szczegółowo zaplanować cały grafik, aby uniknąć wszelkiego rodzaju pomyłek i nie złamać praw pracownika. Z myślą o tym, aby jak najbardziej ułatwić tego typu procedury, powstał program Grafik Optymalny, który pomaga w stworzeniu przejrzystego i zgodnego z zasadami Kodeksu Pracy grafiku.

Planując równoważny czas pracy, powinniśmy również pamiętać o tym, że każdy pracownik musi mieć zapewnione przynajmniej 11 godzin przerwy pomiędzy zmianami. Tego typu przepisy nie tylko zapewniają mu szansę na odpoczynek i regenerację organizmu, ale okazują się także niezwykle ważne dla przedsiębiorcy. Wynika to z faktu, że pracownik, który zmaga się z przepracowaniem i zbyt dużym zmęczeniem, często jest rozkojarzony oraz może powodować niebezpieczne sytuacje w pracy, narażając siebie czy innych na utratę zdrowia.

Równoważny czas pracy – w jaki sposób zaplanować grafik?

To prawda, że nawet planowanie zwykłego grafiku, który nie uwzględnia równoważnego czasu pracy, dla wielu przedsiębiorców okazuje się niezwykle czasochłonnym zajęciem. Z tego też powodu osoby, które ustalają grafik między pracownikami zatrudnionymi w równoważnym systemie, częściej popełniają błędy, źle obliczając dni wolne od pracy czy długość poszczególnych zmian w ciągu danego tygodnia. Trudno się temu dziwić – pod uwagę należy bowiem wziąć nie tylko wypoczynek wskazany w Kodeksie Pracy, ale również wszelkiego rodzaju sytuacje losowe, które mogą mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie grafiku w praktyce i na liczbę dodatkowo płatnych nadgodzin.

Warto także wspomnieć o tym, że grafik powinniśmy przedstawić pracownikom najpóźniej siedem dni przed rozpoczęciem nowego okresu rozliczeniowego, aby każdy mógł się z nim wcześniej zapoznać. Ponadto niedopuszczalne są sytuacje, w których przygotowujemy grafik na tydzień czy dwa – przy równoważnym czasie pracy warto zaplanować poszczególne zmiany na przynajmniej miesiąc. W takich sytuacjach godnym uwagi rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z programu, który pomaga w stworzeniu grafiku zgodnego ze wszystkimi obowiązującymi przepisami – jednym z nich jest Grafik Optymalny wyróżniający się czytelnością oraz łatwą obsługą, dzięki której planowanie zmian pracowników zajmuje znacznie mniej czasu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.