Recykling stali – jak to wygląda w praktyce?

Stal to ważny i niezbędny dla wielu branż surowiec, który pozyskiwać możemy również z odpadów. Recykling stali jest jednocześnie doskonałym sposobem zagospodarowania teoretycznie bezużytecznego złomu zalegającego na składowiskach odpadów. Profesjonalnie prowadzony odzysk stali pozwala chronić środowisko i przeciwdziałać zmianom klimatu. Jak przebiega recykling stali i kto się nim zajmuje?

Komu opłaca się recykling stali?

Recykling stali zapewnia olbrzymie korzyści, a zyski z przetwarzania złomu odnosimy w praktyce wszyscy. Przede wszystkim na recyklingu metali korzysta środowisko naturalne – produkując stal ze złomu, oszczędzamy surowce pierwotne, wodę i energię. Produkcja tony stali to nawet o 80% mniejsze zużycie energii oraz oszczędność około 40% wody. Recykling stali przekłada się też na ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz ogranicza emisję CO2, co ma fundamentalne znaczenie dla zahamowania globalnych zmian klimatu. Recykling złomu stalowego to jednak wiele innych korzyści, zarówno dla firm produkujących różne dobra, jak i konsumentów. Odzysk stali pozwala zakładom produkcyjnym taniej pozyskiwać surowiec niezbędny do wytworzenia wielu niezbędnych nam na co dzień wyrobów, a to ma wpływ na ceny, które konsumenci płacą za wytworzone ze stali produkty. Recykling stali może też być źródłem sporych zysków dla firm, które generują metalowe odpady. Złom stalowy jest bowiem cennym i poszukiwanym zasobem, a popyt na niego w związku z rosnącymi cenami stali ciągle rośnie.

Recykling stali – kto się nim zajmuje?

Recykling stali jest zadaniem wymagającym zastosowania wielu zaawansowanych technologii oraz metod, które pozwalają odzyskiwać ze złomu surowiec dobrej jakości. Z tego powodu przetwarzaniem metali na dużą skalę zajmują się jedynie wyspecjalizowane podmioty, które dysponują odpowiednią wiedzą i infrastrukturą. W Europie dobrej jakości złom stalowy od swoich klientów – firm produkcyjnych pozyskuje Stena Recycling, która działa w ponad 160 ośrodkach na terenie kilku krajów UE, w tym w Polsce. Stena Recycling zajmuje się odzyskiem metali od lat 30. ubiegłego wieku, a obecnie każdego roku przetwarza kilka milionów ton złomu ze wszystkich branż, w tym żelaza, stali, miedzi i aluminium. Wypracowane przez Stena Recycling rozwiązania pozwalają skandynawskiej firmie z powodzeniem współpracować z partnerami w każdym zakątku Europy, a przede wszystkim prowadzić recykling stali w sposób efektywny, opłacalny i maksymalnie bezpieczny dla środowiska. Jak wygląda ten proces w zakładach europejskiego lidera w branży zarządzania odpadami?

Jak przebiega recykling stali w Stena Recycling?

Recykling złomu stalowego w zakładach Stena Recycling rozpoczyna się od odbioru odpadów (https://www.stenarecycling.com/pl/nasze-uslugi/uslugi-zarzadzania-odpadami/odbior-i-transport-odpadow/) z firm produkcyjnych z nią współpracujących. Złom jest następnie po przewiezieniu do instalacji przetwarzania odpadów kontrolowany, sortowany, oczyszczany i przetwarzany przy zastosowaniu różnorodnych zaawansowanych metod. Stal trzeba m.in. oddzielić od innych materiałów, oczyścić, rozdrobnić, odcynować, by finalnie uzyskany surowiec mógł być bez przeszkód wykorzystany do produkcji nowych wyrobów, np. wykorzystywanych w budownictwie czy przemyśle motoryzacyjnym. Recykling stali w przypadku Stena Recycling jest nie tylko prowadzony na masową skalę i bardzo efektywny, ale przy tym w najwyższym stopniu nastawiony na ochronę środowiska – przetwarzanie stali blisko miejsc wytwarzania odpadów oraz skupujących stal zakładów pozwala ograniczyć ślad węglowy związany z transportem, a instalacje do recyklingu pracują w taki sposób, by oszczędzać energię, wodę i nie szkodzić środowisku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.