Magazyn konsygnacyjny i możliwości Inteligentnego Regału

Od kilu lat obserwujemy w Polsce magazynowy boom. Coraz mocniejsze zaplecze magazynowe wpisuje się w międzynarodowy trend. Popyt na nowoczesne magazyny nie spada, w realizacji są cały czas nowe inwestycje. Jednym z ciekawych trendów jest też magazyn konsygnacyjny.

Magazyny w Polsce – zapotrzebowanie nie maleje 

Branża magazynowa w Polsce rozwija się bardzo prężnie. W I połowie 2022 rok łączny wolumen transakcji inwestycyjnych to niemal 2,9 mld euro. Oznacza to, że jest większy o ponad 40 proc. niż w tym samym okresie rok remu. Polska stanowi bardzo atrakcyjny rynek zarówno dla deweloperów, jak i dla najemców. Można wymienić wiele trendów w tej branży – jednym z nich są składy konsygnacyjne.

Co to jest magazyn konsygnacyjny?

Magazyn czy skład konsygnacyjny to specjalny magazyn wyodrębniony w przedsiębiorstwie dostawcy. Był wykorzystywany przede wszystkim w obrocie międzynarodowym – w świetle ustawy o VAT tak jest definiowany. 

W przemyśle kluczowe jest zagwarantowanie ciągłości dostaw. Potrzeby klientów kreują trendy, dlatego powstanie tego typu magazynów było tylko kwestią czasu. Magazyny konsygnacyjne szybko zyskują na popularności i zyskują uznanie w branży handlowej ze względu na możliwość optymalizacji gotówki czy usprawnienia działań z zakresu logistyki.

Jak są tworzone magazyny konsygnacyjne?

Powstawanie składów konsygnacyjnych nie jest jednak proste ze względu na wiążące się z tym obawy dotyczące polskiego prawa podatkowego, a konkretnie licznych możliwości interpretacji jego przepisów. Problemem jest zapewnienie rozliczalności produktów wchodzących i wychodzących z magazynu, co jest niemożliwe bez systemu informatycznego.

Etisoft Smart Solutions i proste tworzenie magazynu konsygnacyjnego

Obowiązkiem dostawcy jest zapewnienie identyfikacji towarów w obcym magazynie, a także wygenerowanie dokumentów księgowych. W tym wszystkim pomoże specjalne oprogramowanie – m.in. Etisoft Smart Solutions. Są to kody RFiD, którymi są znakowane poszczególne jednostki logistyczne. Dzięki rozmieszczonym antenom w całym magazynie kody RFiD są cały czas skanowane, a stany magazynowe aktualizowane na bieżąco.

Ten nowoczesny program pozwala łatwo i szybko stworzyć skład konsygnacyjny dla firmy. Jedną z możliwości oferowanych przez Etisoft Smart Solutions jest też możliwość lokalizowania przestrzennego pudełek – na mapie regałów, jak też przez sygnał dźwiękowy. Program to inwestycja w szybkie działanie firmy, sprawne zarządzenie oraz efektywniejszą obsługę klienta.

Więcej na temat oprogramowania Etisoft Smart Solutions znajdziesz tutaj: https://www.euvic.com/pl/inteligentny-regal-czyli-magazyn-konsygnacyjny-w-handlu/. 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.