Konsultacja z prawnikiem – kiedy i dlaczego warto udać się do prawnika?

Kiedy warto udać się po poradę do prawnika i jakie korzyści niesie za sobą taka konsultacja? Sprawy rozwodowe, spadkowe, obsługa prawna firm, zawieranie umów, zadłużenia – sytuacji wymagających pomocy eksperta jest wiele. Rozmowa ze specjalistą pozwoli na analizę problemu, zwiększenie wiedzy w kwestiach prawnych i ustalenie optymalnego rozwiązania. Jakie sprawy warto omówić z prawnikiem i dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Dlaczego warto skorzystać z porady prawnej?

Samodzielne działanie w sprawach związanych z prawem może przynieść negatywne skutki i zakończyć się niepowodzeniem. Wiele osób nie posiada kompleksowej wiedzy z zakresu kodeksu prawa, przepisów czy ustaw. W życiu każdego człowieka może pojawić się sytuacja, w której będzie potrzebował pomocy eksperta. Często ludzie starają się wtedy czerpać wiedzę z internetu, jednak trudno jest samodzielnie dokonać właściwej interpretacji skomplikowanych zagadnień.

Doświadczony adwokat w Warszawie przekaże kompleksową i rzetelną wiedzą prawną oraz udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Dokładnie sprecyzuje nasze prawa oraz obowiązki i pomoże nakreślić przebieg, a także pomyślność zakończenia danej sprawy. Korzystanie z fachowej pomocy ekspertów, oprócz zaoszczędzenia czasu, pozwoli uniknąć sporej dawki stresu, który często towarzyszy postępowaniom prawnym.

Kiedy warto udać się do prawnika na konsultację?

Porady eksperta warto zasięgnąć, kiedy nie posiadamy kompletnej wiedzy dotyczącej praw, jakie nas obowiązują oraz gdy nie wiemy jakie działania należy podjąć w danej sprawie. Po pomoc profesjonalisty należy się zgłosić również wtedy, kiedy zostały naruszone nasze prawa. Sytuacje, w których dobrze jest skonsultować się z prawnikiem to:

 • Zawieranie umów – np.: umowa deweloperska, umowy bankowe, umowy cywilno-prawne, umowy dotyczące przedsiębiorstw jak: umowa o stałą współpracę gospodarczą, umowa najmu, umowa dzierżawy
 • Sprawy karne
 • Sprawy spadkowe
 • Sprawy rozwodowe, podział majątku, opieka nad dziećmi
 • Sprawy finansowe i podatkowe
 • Sprawy odszkodowawcze przeciwko firmom ubezpieczeniowym

Decydując się na konsultację z ekspertem, należy pamiętać, że prawo dzieli się na różne gałęzie prawa. Udając się do prawnika, warto wybrać doświadczonego profesjonalistę, który specjalizuje się w danej gałęzi prawnej, do której nawiązuje nasz problem. W polskim prawie przyjęto podział na poszczególne odłamy:

 • Prawo cywilne
 • Prawo administracyjne
 • Prawo karne
 • Prawo rodzinne i opiekuńcze
 • Prawo pracy
 • Prawo konstytucyjne
 • Prawo międzynarodowe

Nieznajomość prawa szkodzi i wcale nie chroni przed konsekwencjami wynikającymi z niewiedzy. Dlatego w przypadku wątpliwości czy niepewności w danej sprawie, warto skonsultować się ze specjalistą, który wytłumaczy jakie prawa nam przysługują oraz wyjaśni wiele niezrozumiałych dla nas kwestii prawnych.

Dobra współpraca prawnika z klientem to podstawa efektywnego działania, dlatego przed rozmową z ekspertem warto odpowiednio się do niej przygotować m.in.: skompletować odpowiednie dokumenty oraz sprecyzować kwestie, które chcemy omówić.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.