Zarządzanie danymi w pracy – przydatne rozwiązania

Dane stanowią obecnie jeden z najistotniejszych elementów funkcjonowania przedsiębiorstw. Gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie danych, najlepiej w czasie rzeczywistym, pozwala na podejmowanie korzystnych decyzji biznesowych i umożliwia reagowanie na działania konkurencji. Przekonaj się, jakie rozwiązania mogą pomóc Twojej firmie usprawnić zarządzanie danymi.

Proces ETL – na czym polega?

Proces ETL, czyli z angielskiego Extract, Tansform i Load, to nowoczesny system, który zawiera w sobie etap ekstrakcji danych, ich transformacji oraz ładowania.

Podczas pierwszego etapu system łączy się ze źródłem lub wieloma źródłami danych i w wyniku tego działania dane zostają przeniesione do hurtowni danych. Dane znajdujące się w centralnym repozytorium zostają następnie oczyszczone i wzbogacone, co opisuje drugi etap procesu ETL, czyli transformację danych. To najbardziej skomplikowany krok, który pochłania dużo czasu. Zadaniem specjalisty Business intelligence lub developera systwmu ETL, jest maksymalne skrócenie czasu tego etapu i maksymalizacja jego wydajności. Ostatni krok, czyli wprowadzenie ostatecznej wersji przygotowanych danych do hurtowni. Na tym etapie specjalista musi zadbać, by podczas operacji system zlokalizował wszystkie błędne rekordy.

Firmy, które przechowują swoje dane w repozytoriach, zyskują przewagę w postaci optymalizacji kosztów, ulepszania procesów biznesowych, ale także są w stanie przewidywać trendy na rynku i dzięki temu zwiększać sprzedaż. W tym celu hurtownia danych powinna zostać zaprojektowana z uwzględnieniem indywidualnych wymagań firmy. Dane muszą być zintegrowane z zasadami biznesowymi organizacji – proces ETL stanowi kluczową część działań z zakresu Business Intelligence. Dopracowany system zarządzania danymi stanowi punkt wyjścia dla powodzenia dalszych analiz, w oparciu o które podejmowane są konkretne kroki biznesowe.

Organizacja procesów ETL w firmie

Zasadniczym wyzwaniem dla zorganizowania wydajnego procesu ETL jest ciągła modyfikacja i dostosowywanie systemu do zmieniających się potrzeb organizacji. W przypadku niewielkich firm, gdzie wolumen danych przetwarzany z łatwością, zarządzanie danymi big data może przysparzać trudności podczas bieżących modyfikacji. Zbudowanie hurtowni danych to duże przedsięwzięcie, które jest skomplikowane, czasochłonne i kosztowne. Realizacja założonego planu obejmuje fazę projektowania, testowania i tworzenia dokumentacji, co może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Alternatywną dla repozytorium danych może być hurtownia danych w ramach produktu self-service BI, które bazują bezpośrednio na systemach źródłowych i nie wymagają posiadania hurtowni danych oraz korzystania ze złożonych procesów ETL. Decyzja o skorzystaniu z z produktów self-service będzie wiązała się jednak z koniecznością samodzielnego przygotowywania raportów oraz zagrożeniem bezpieczeństwa danych, ponieważ każda zmiana struktury danych źródłowych wymaga w tym przypadku modyfikacji wszystkich wykorzystywanych zapytań.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.