Kiedy warto przeprowadzić integrację systemów w firmie?

Rozproszenie danych jest częstym problemem, który dotyka firmy korzystające z wielu różnych systemów informatycznych. W takiej sytuacji bardzo trudne może okazać się ich zebranie w celu przygotowania analiz. Stąd też znacznie utrudniona staje się ocena kondycji biznesu, a także podejmowanie decyzji odnośnie dalszego postępowania. Dlatego warto zapoznać się z pojęciem integracja systemów informatycznych.

Integracja systemów – czym jest to rozwiązanie?

Z racji tego, że pozyskiwanie i analiza danych to konieczna część działalności każdej firmy, warto postarać się o przyspieszenie I ułatwienie tych procesów. Problem pojawia się, kiedy poszczególne działy biznesu korzystają z odrębnych systemów.

Jedynym sensownym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest scentralizowanie danych, które może być przeprowadzone na kilka sposobów.

Jednokierunkowa integracja systemów to rozwiązanie doskonałe dla tych osób, które chcą umożliwić zbieranie i analizowanie danych w jednym miejscu. W takiej sytuacji dane przesyłane są od poszczególnych systemów do serwisu, który zajmuje się ich integrowaniem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad – wymaga ono sporej ilości czasu i pracy.

Warto także wspomnieć o dwukierunkowej integracji danych, która jest gwarancją tego, że dane w różnych systemach pozostają spójne. Polega ona na tym, że poszczególne systemy wykorzystywane w firmie wymieniają pomiędzy sobą dane. Taki przepływ informacji pomiędzy systemami sprawia, że są one spójniejsze, a wykonywane na ich podstawie analizy – o wiele wyższej jakości.

Kiedy przeprowadzić integrację systemów informatycznych?

Bardzo często zdarza się, że poszczególne działy przedsiębiorstwa korzystają z odrębnych systemów. Stąd też przepływ i wymiana informacji pomiędzy działem sprzedaży, księgowością czy też kadrami bywają bardzo utrudnione. Może wiązać się to z wieloma problemami, które zakłócają płynną pracę przedsiębiorstwa.

Na integrację systemów powinny zdecydować się te wszystkie przedsiębiorstwa, które napotykają trudności, jeśli chodzi o uzyskanie rzetelnego obrazu obecnej kondycji przedsiębiorstwa.

Integracja systemów informatycznych powinna zostać przeprowadzona także w każdej firmie, w której proces zbierania i analizowania danych jest bardzo czasochłonny. Brak integracji bardzo często wiąże się bowiem z koniecznością przeprowadzenia etapowych analiz, a także przygotowywania cząstkowych raportów stworzonych na podstawie danych pozyskanych z poszczególnych systemów.

Trzeba podkreślić, że takie postępowanie może wiązać się z ryzykiem błędnych analiz, które prowadzą do przegapienia informacji istotnych, jeśli chodzi o działalność przedsiębiorstwa. Może to negatywnie odbić się na kondycji firmy.

Integracja systemowa przydaje się także w sytuacji, kiedy czas wprowadzania i wyszukiwania potrzebnych informacji jest wydłużony. Bardzo często zdarza się, że informacje takie jak dane klienta trzeba odrębnie wprowadzać do kilku systemów, co przecież pochłania mnóstwo cennego czasu.

Jak widać, integracja systemów pozwala zapobiegać wielu problemom, pozytywnie wpływając na funkcjonowanie firmy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.