Chmura dla firm jako najchętniej wybierany sposób przechowywania danych

Chmura to jeden ze sposobów na przechowywanie danych przez firmy. Jednak obecnie usługa chmura dla firm to zwykle o wiele więcej. Co wchodzi w skład tej usługi przede wszystkim, czy warto się na nią zdecydować? Jakie są alternatywne rozwiązania i jak wyglądają na tle chmury?

Czym jest chmura dla firm?

Niewątpliwie warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest chmura dla firm. Otóż w pewnym uproszczeniu jest to usługa polegająca na udostępnianiu przedsiębiorstwu miejsca na serwerze. W rzeczywistości chmura może przybierać różne formy. Jeśli mowa o chmurze publicznej, rzeczywiście udostępniana jest część serwera. W przypadku chmury prywatnej firma ma do dyspozycji cały serwer. Istnieje jednak również chmura hybrydowa, czyli rozwiązanie, w którym dane są gromadzone zarówno na chmurze prywatnej, jak i publicznej oraz mogą być między nimi transferowane.

Usługę chmury dla firm świadczą firmy posiadające prywatne serwerownie. Obecnie działa ich na polskim rynku bardzo wiele. Wśród nich są lokalne przedsiębiorstwa dysponujące pojedynczymi serwerowniami, jak i podmioty zagraniczne, które posiadają swoje oddziały na całym świecie. Jednak rozmiar przedsiębiorstwa oferującego tego typu usługi ma tak naprawdę drugorzędne znaczenie. O wiele ważniejszą kwestią jest wybór firmy profesjonalnej, której można zaufać. Bezpieczeństwo danych jest niewątpliwie kwestią priorytetową. Jednak nie bez znaczenia jest także zakres usług świadczonych przez daną firmę.

Miejsce na serwerze i co jeszcze?

Dzisiaj chmura dla firm to coraz częściej usługa kompleksowa. Dobre firmy poza udostępnieniem miejsca na dane oferuję również między innymi:

  • kompletny backup,
  • storage,
  • replikację,
  • monitoring danych,
  • dostęp do programów firmowych, takich jak np. Microsoft 365,
  • i wiele więcej.

Oczywiście nie każda firma potrzebuje wszystkich tych usług. Zatem warto ocenić, co będzie potrzebne i na tej podstawie wybrać dostawcę usługi chmura dla firm. Warto jednak podkreślić, że dobre firmy tego typu umożliwiają modyfikację oferty. Innymi słowy, dostosowują one usługę do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Polecamy korzystać z usług właśnie takich firm, ponieważ elastyczność może być potrzebna również w przyszłości, kiedy na przykład w firmie pojawi się więcej danych lub w jakikolwiek inny sposób zmienią się jej potrzeby.

Chmura dla firm i inne rozwiązania

Obecnie nie istnieje zbyt wiele alternatywnych rozwiązań dla chmury dla firm. Tylko najmniejsze przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na przechowywanie danych na urządzeniach. Nawet w ich przypadku nie jest to wskazane ze względów bezpieczeństwa, natomiast większe firmy dysponują zbyt dużą ilością danych. Pozostaje im zatem jedynie chmura dla firm lub budowa własnej serwerowni. To ostatnie rozwiązanie co prawda zapewnia niezależność, ale też nakłada na przedsiębiorstwo szereg obowiązków. Obsługa serwerowni to zadanie wymagające, czasochłonne i kosztowne. Sama budowa serwerowni i zakup urządzeń generują bardzo wysokie koszty. Dlatego właśnie dzisiaj zdecydowanie najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest chmura dla firm.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.