Naliczanie wynagrodzeń i podatków – jak to zrobić poprawnie?

Każdy przedsiębiorca musi płacić podatki, a zatrudniając pracowników ma jeszcze dodatkowe obowiązki związane z wyliczaniem pensji. Finansami firmy jej właściciel może zajmować się sam, zwykle jednak dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalisty od księgowości i podatków.

Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa

W kwestii podatków, firmy mają do wyboru kilka sposobów rozliczania się z urzędem skarbowym: według stawki liniowej, według skali podatkowej albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wybór formy opodatkowania zależy od różnych czynników, m.in. wielkości firmy, rodzaju prowadzonej działalności, wysokości rocznego dochodu i kosztów uzyskania przychodu, możliwości rozliczenia się z małżonkiem. Za prawidłowe rozliczenia finansowe odpowiada oczywiście przedsiębiorca, tak samo jak w przypadku wyliczania wynagrodzeń dla swoich pracowników.

Przy pensjach również jest sporo pracy, ponieważ od wynagrodzenia brutto przedsiębiorca musi odliczyć zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Wysokość wynagrodzenia może się zmieniać, np. z powodu urlopu, nadgodzin czy zwolnienia chorobowego, do tego dochodzą także dodatkowe świadczenia przyznawane pracownikom, i wszystkie te składniki pensji mają wpływ na składki oraz podatki.

Kto odpowiada za wynagrodzenia i podatki?

Przedsiębiorca może samodzielnie zajmować się finansami swojej firmy, jest to jednak dość problematyczne, bo nie tylko wymaga czasu, ale i dużej wiedzy, a przepisy podatkowe przez cały czas się zmieniają. Specjalista od księgowości i podatków zrobi to sprawniej, musi to jednak być osoba o potwierdzonych kompetencjach – za błędy biura rachunkowego odpowiada przedsiębiorca, dlatego tak ważny jest wybór właściwego usługodawcy oraz odpowiednio skonstruowana umowa dotycząca obsługi księgowej.

Wybierając Zespół Doradczy 3ba można liczyć na rzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych i dokumentacji personalnej, poprawne wyliczanie pensji oraz podatków, pilnowanie terminów rozliczeń, doradztwo w zakresie finansów i procesów biznesowych. Zakres obsługi kadrowo-płacowej ustalany jest indywidualnie, a w razie potrzeby przedsiębiorca może liczyć na wsparcie w zarządzaniu kapitałem ludzkim oraz usprawnieniu procesów operacyjnych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.