Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas rozliczania dotacji unijnej?

Złożenie wniosku o dofinansowanie to dopiero początek drogi prowadzącej do pozyskania środków z funduszy europejskich. Wnioskodawcy muszą przejść cały żmudny proces rozliczania funduszy europejskich. Jeśli w rozliczaniu dotacji unijnej pojawiają się nieprawidłowości, wnioskodawca może nie otrzymać dodatkowych środków. Na co więc zwrócić uwagę, aby uniknąć niepotrzebnych błędów?

Brak błędów przy uzupełnianiu dokumentów

Załączając do wniosku o dotację wymagane dokumenty, warto dokładnie sprawdzić, czy wszystkie dane są poprawnie uzupełnione. Na wnioskach i na załącznikach obowiązkowo muszą znajdować się pieczątki i podpisy wnioskodawcy. Poza tym na każdej stronie wymagana jest parafka. Koniecznie trzeba też pamiętać o ponumerowaniu stron. Przeoczenia tego typu często zdarzają się przy długich wnioskach, do których załączamy długie kosztorysy. Wszystkie pola w załącznikach muszą być uzupełnione. W sytuacji, gdy dane pole nie dotyczy naszego projektu należy wpisać formułę „nie dotyczy”. Jak widać, przy uzupełnianiu wniosku liczy się staranność i dokładność. Nie róbmy tego w pośpiechu.

Prawidłowa dokumentacja zakupów

Lista produktów i usług, które zamierzamy kupić za środki z dotacji nie może być rozszerzana po przyznaniu konkretnej kwoty. Poza tym wnioskodawca jest też zobowiązany wybrać ofertę najkorzystniejszą finansowo i właściwie to potwierdzić (przedstawienie dowodów wpłaty, faktur, porównanie cen produktów i usług u konkurencji). Trzeba przedstawić prawidłowo wystawione faktury i dokumenty księgowe, a także wszelkie potwierdzenia dokonania przelewów, wycen i kosztorysów. Nie może być też żadnych nieprawidłowości w protokołach odbioru usług czy dostaw. Przed rozliczeniem dotacji unijnej trzeba więc zrobić dokładną analizę kosztów. Starając się o konkretne sumy pieniędzy musimy dokładnie wskazać na co zamierzamy je przeznaczyć.

Spójność wniosku z biznesplanem i przystępna forma

Częstym błędem we wnioskach o rozliczenie funduszy europejskich jest brak ich spójności z biznesplanem. Trzeba pamiętać, że są to dokumenty załączone do tego samego projektu, dlatego warto nawet kilka razy sprawdzić, czy są ze sobą zgodne. Wniosek niespójny z biznesplanem będzie odrzucony. Osoba oceniająca wniosek powinna po jego przeczytaniu dokładnie wiedzieć, co wnioskodawca chce osiągnąć dzięki otrzymaniu dotacji. Piszmy więc w możliwie najprostszy sposób i operujmy konkretami. Zbyt specjalistyczne słownictwo może być niezrozumiałe dla oceniającego. W końcu najczęściej nie jest to specjalista naszej branży tylko osoba, która w danej dziedzinie jest laikiem. Treści niezrozumiałe mogą być po prostu odrzucone przez urzędnika. Z kolei wniosek bardzo ogólny, zawierający zbyt mało liczb i konkretów będzie sprawiał wrażenie nieprzemyślanego i mało wiarygodnego. Co więc najlepiej zrobić? Po uzupełnieniu wniosku dać go do przeczytania osobie, która nie zna się na naszej dziedzinie. Niech sprawdzi, czy treść dokumentu jest zrozumiała oraz czy nie przeoczyliśmy np. podpisów i  numeracji stron.

Więcej informacji znajdziesz na: https://edoradca.pl/dotacje-unijne/rozliczenie-dotacji/.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.