Dlaczego potrzebne nam są aminokwasy?

Organizm człowieka jest bardzo skomplikowanym układem. Do tego, żeby funkcjonował bez zarzutu potrzebne jest wiele różnych minerałów i innych substancji. Jednym z podstawowych budulców komórek naszego ciała są aminokwasy. Czym one są i dlaczego tak bardzo ich potrzebujemy? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania to przeczytaj kolejne akapity. Dowiesz się z nich ciekawych informacji o aminokwasach.

Dlaczego potrzebne są nam aminokwasy egzogenne

Nasz organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć niektóre rodzaje aminokwasów. Ale są też takie, których organizm nie może sam wytworzyć. Ta grupa aminokwasów nazywana jest egzogennymi. W związku z tym musimy dostarczać naszemu organizmowi niezbędne aminokwasy egzogenne. Zalicza się do nich na przykład lizyna, leucyna, histydyna czy izoleucyna. Są to tak zwane aminokwasy rozgałęzione lub aminokwasy BCAA. Przyjmowanie takich aminokwasów w pożywieniu lub jako suplementy diety korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Co to są aminokwasy endogenne

W przypadku aminokwasów endogennych nie musimy dostarczać ich do organizmu z zewnątrz. Dlaczego? W przeciwieństwie do aminokwasów rozgałęzionych aminokwasy proste, takie jak następujące aminokwasy białkowe: kwas glutaminowy, kwas asparaginowy, tauryna, cysteina, alanina i jeszcze sporo innych. Dwadzieścia różnych aminokwasów białkowych – w tym 12 endogennych oraz 8 egzogennych – to podstawowy budulec białek. Jakie jest ich rola w naszym organizmie? Na przykład z nich zbudowane są przeciwciała, które odpowiadają za naszą odporność. Ponadto te aminokwasy są niezbędne w procesie regeneracji komórek oraz tkanek w organizmie. Gospodarka hormonalna naszego ciała również jest zależna od aminokwasów. Pomagają one w przemianie materii – metabolizmie tłuszczów i węglowodanów oraz w utrzymaniu równowagi zasadowo-kwasowej. Od tych maleńkich cząsteczek zależy również nasze ciśnienie krwi, gdyż pomagają one w procesie regulacji tego ciśnienia. Jak widać rola aminokwasów jest bardzo istotna

Jak działa na ludzi kwas glutaminowy

Jest to substancja, która pobudza neuroprzekaźniki w mózgu, a dodatkowo bierze udział w procesie metabolizmu tłuszczy i węglowodanów. To właśnie dlatego tak bardzo działa na nas glutaminian sodu, który jest nagminnie stosowany w różnego rodzaju potrawach, by poprawić ich smak.

Jak dostarczyć do organizmu właściwą ilość aminokwasów egzogennych

Aby zapewnić w organizmie niezbędny poziom podstawowych aminokwasów konieczne są produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli na przykład produkty mleczne czy jaja. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu obejmującego na przykład syntezę białek, budowanie nowej masy mięśniowej czy do regeneracji mięśni niezbędne są właśnie aminokwasy, dlatego warto pamiętać o urozmaiconej diecie lub odpowiedniej suplementacji tych substancji.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.