Co powinieneś wiedzieć o działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana może być prowadzona, jeżeli przychód z niej nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Należy o tym pamiętać, ponieważ jest to wymóg konieczny.

Istota działalności nierejestrowanej

Nierejestrowana działalność gospodarcza mogą prowadzić jedynie osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej. Warto dodać, że taki rodzaj działalności nie jest przeznaczony dla spółek. Dodatkowo działalność nierejestrowana nie może obejmować produktów lub usług, na które niezbędne są koncesja, licencja lub pozwolenie. Najcięższym warunkiem do spełnienia jest wysokość przychodów. Jeżeli przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia, to niestety nie mogą być rozliczane w ramach działalności nierejestrowanej.

W drodze rozporządzenia Rada Ministrów każdego roku ustala minimalne wynagrodzenie oraz minimalną stawkę godzinową. Od kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia należy jeszcze odprowadzić podatek VAT oraz podatek dochodowy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że osoby prowadzące działalność nierejestrowaną są całkowicie zwolnione z płacenia składek na ZUS. Drugim ważnym warunkiem jest czas 60 miesięcy. Podatnik nie mógł przez ten czas prowadzić żadnej działalności gospodarczej. Jedynie osoby, które w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej mogą podjąć działalność nierejestrowaną.

Osoby, które zakończyły swoją działalność wcześniej niż rok przed wejściem w życie ustawy również mogą skorzystać z takiej formy. Ustawa weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku, czyli osoby, które zakończyły działalność przed 30 kwietnia 2017, także się kwalifikują do tych przepisów. Należy pamiętać, że działalność nieewidencjonowana może być prowadzona wyłącznie przez osoby fizyczne. Spółki cywilne nie mogą być zwolnione z rejestracji. Ważne jest także, żeby działalność nie wymagała zezwolenia lub koncesji.

Warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej

Prowadząc firmę w ten sposób nie jesteś zobowiązany do płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Przepisy prawa podatkowego jednak jasno wskazują, że takie osoby również są zobowiązane do płacenia podstawowego podatku, czyli dochodowego. Przychody z działalności nierejestrowanej zalicza się do tak zwanych innych źródeł przychodu, które też podlegają opodatkowaniu. Przychód z działalności nierejestrowanej podlega kumulacji i sumowany z resztą przychodów. W ten sposób podlega skali podatkowej 17% lub 32%.

Niestety takie osoby nie mają możliwości skorzystania z metody liniowej lub ryczałtu, które w wielu przypadkach są korzystniejsze. Warto jednak zauważyć, że przy działalności nierejestrowanej nie jest konieczne płacenie zaliczek na podatek dochodowy. Wynika to z faktu, że nie jest ona firmą oficjalnie zarejestrowaną. Podatek za przychody osiągane w tak zwanej firmie na próbę będą traktowane jako niedopłata podatkowa, która wynika z zeznania rocznego. Przy podatku VAT sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Każdy przedsiębiorca, który dokona sprzedaży usług lub towarów jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT. Dlatego musi posiadać czynny status podatnika VAT. Dowiedz się więcej na: http://ezzydo.com/jak-zalozyc-dzialalnosc-nierejestrowana-i-jak-rozliczac-sie-z-zus-i-us/

Zalety działalności nierejestrowanej

Istnieją jednak w prawie podatkowym od tego wyjątki, które można podzielić na podmiotowe oraz przedmiotowe. Podmiotowe zależą od przychodu jaki uda się osiągnąć, natomiast przedmiotowe są zależne od towarów lub usług, które są sprzedawane. Przy kryterium przychodowym nie ma obowiązku płacenia VAT-u, ponieważ działalność nierejestrowana nie umożliwia osiągnięcia takich dochodów, które by pozwalały na płacenie takiego podatku. Obecne przepisy jako czynnych podatników wskazują przedsiębiorców, którym udało się przekroczyć limit 200 000 sprzedaży. Dlatego prowadząc działalność nierejestrowaną nie ma nawet możliwości przekroczenia takiego limitu.

Warto dodać, że zwolnienie z VAT nie przysługuje, jeżeli sprzedawane są metale szlachetne, jubilerskie wyroby lub reszta towarów wymienionych w załączniku nr 12 ustawy o VAT. Do tej grupy należą także towary, które są opodatkowane podatkiem akcyzowym z wyłączeniem energii elektrycznej. Zwolnienie nie przysługuje także osobom, które nie posiadają siedziby działalności gospodarczej w Polsce.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.