Folia do laminowania – jak poprawnie korzystać?

Laminowanie papieru to skuteczna metoda, by zabezpieczyć istotne dokumenty bez obawy o szybką utratę żywotności. To jednak laminator bardzo często sprawia trudności mniej doświadczonym użytkownikom, przez co niechętnie z niego korzystają. W związku z tym postanowiliśmy ułatwić wam całą sprawę i przygotować krótki poradnik, jak poprawnie korzystać z folii do laminowania.

Jak obsługiwać laminator?

Profesjonalny laminator na przestrzeni ostatnich kilku lat zyskał sporą popularność wśród pracowników biurowych. Nic w tym dziwnego! Urządzenie tego typu pozwala w prosty i szybki sposób zabezpieczyć ważne dokumenty przed zniszczeniem oraz zwiększyć ich odporność na działanie czynników zewnętrznych – oczywiście, o ile doskonale wiecie, jak z niego korzystać. W zależności od wybranego sprzętu będziecie mogli wykorzystać dwie dostępne techniki – laminowanie na zimno lub laminowanie na gorąco. Zanim jednak przejdziecie do działania, należy wybrać odpowiednią folię do laminowania. Każdy laminator bez względu na wbudowane wewnątrz dodatkowe funkcje wymaga znajomości kilku podstawowych wytycznych. Wybrana przez was folia do laminowania powinna zostać dopasowana nie tylko do waszych potrzeb, ale również do specyfikacji urządzenia. Grubość materiału eksploatacyjnego ma bowiem szczególne znaczenie dla efektu waszej pracy. Źle dopasowany parametr może uszkodzić sprzęt biurowy lub doprowadzić do niewystarczającego zgrzania folii. Jak poprawnie korzystać z folii do laminowania i o czym należy pamiętać?

Laminowanie na gorąco

Zaawansowane pod względem technologicznym laminatory z reguły umożliwiają laminowanie na gorąco, które stanowi szybką i skuteczną metodę zabezpieczenia dokumentów. Aby zalaminować dokument na gorąco, należy najpierw włączyć wykorzystywane na co dzień urządzenie i poczekać do uzyskania odpowiedniej temperatury. W innym razie proces nie przebiegnie prawidłowo, a wy będziecie musieli powtórzyć czynność. Upewnijcie się również, czy wybrana folia do laminowania posiada specjalne kieszonki pokryte klejem od wewnątrz, które są niezbędne w trakcie laminowania z użyciem wysokiej temperatury. Jeżeli odpowiedź brzmi „tak”, wówczas nie pozostanie wam nic innego, jak zalaminować pierwszą kartkę. Laminowanie na gorąco rozpoczynamy bowiem od wybrania grubości folii, włożenia papieru wewnątrz i umieszczeniu go w szczelinie urządzenia tak, aby zgrzana krawędź folii znalazła się z przodu. Po ukończeniu laminowania należy pozostawić dokument na płaskiej powierzchni, dzięki czemu unikniecie zmiany dotychczasowego kształtu. Po kilku minutach będzie gotowy do użycia.

Folie do laminowania znajdziesz na profibiuro.pl.

Laminowanie na zimno

W przeciwieństwie do powyższej metody laminowanie na zimno nie wymaga rozgrzania sprzętu do odpowiedniej temperatury. Wystarczy włączyć laminator i poczekać na sygnał gotowości do użycia. Metoda ta jest równie skuteczna, co więcej – wykazuje niemal 100% bezawaryjność. W trakcie laminowania kolejnych dokumentów postępujemy w ten sam sposób, zwracając jednocześnie uwagę na działanie sprzętu. Folia do laminowania zostanie całkowicie dociśnięta do papieru za pomocą wbudowanych wewnątrz rolek, a wy już po kilku minutach będziecie mogli cieszyć się skończoną pracą. W tym wypadku należy odpowiednio dostosować grubość folii do specyfikacji urządzenia. Niedopasowana grubość materiału eksploatacyjnego sprawi, że na dokumencie pojawią się fałdy, a z czasem laminat zacznie samoistnie się rozwarstwiać.

Laminowanie dokumentów – o tym pamiętaj

Wbrew powszechnemu przekonaniu korzystanie z laminatora wymaga znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa. Gorący laminator może wywołać bolesne oparzenia, tym samym nie wolno dotykać go w trakcie pracy ani tym bardziej zakrywać otworu wentylacyjnego, gdyż poskutkuje to zniszczeniem profesjonalnego sprzętu biurowego. Unikajcie także wkładania materiałów eksploatacyjnych o innym przeznaczeniu oraz dokumentów już wcześniej uszkodzonych. Laminowanie na gorąco bądź zimno nie powinno przysporzyć wam większych trudności, jeżeli zastosujecie się do naszych wskazówek. Poprawnie wykorzystany laminator pozwoli wam w krótkim czasie zabezpieczyć niezbędne dokumenty z zachowaniem najwyższej jakości oraz kolorystyki.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.