Produktywność pracy – sposoby na zwiększenie produktywności pracowników

Produktywność, czyli inaczej wydajność pracy ma znaczenie w zakresie efektów prowadzonego biznesu oraz generowanych przez przedsiębiorstwo zysków. Nic dziwnego, że od dekad firmy starają się wdrażać skuteczne rozwiązania, dzięki którym produktywność pracy zatrudnionej kadry będzie jak największa. Jakie czynniki wpływają korzystnie na zaangażowanie i jakościowe wykonywanie zawodowych obowiązków?

Czym jest produktywność i jak ją obliczyć?

Produktywność pracy to stosunek wytworzonych dóbr do ilości wykorzystanych w tym celu zasobów. Do wyliczania produktywności pracy służą wskaźniki ECP oraz OLE, które uwzględniają kalkulację różnicy czasu planowanego na wykonanie konkretnych zadań z czasem rzeczywiście poświęconym. Należy jednak podkreślić, że nie ma uniwersalnej zasady, która wskazywałaby na zwiększenie produktywności pracy w firmie. Znaczenie mają indywidualne potrzeby zatrudnionej kadry czy też specyfika prowadzonego biznesu.

Jak zwiększyć produktywność?

Pod uwagę należy brać różne czynniki, które wpływają na osiągane wyniki danej organizacji. Co istotne, zwiększenie efektywności pracy wiąże się z korzyściami nie tylko w aspekcie biznesowym. Lepsze wyniki to również zadowolenie i satysfakcja pracowników, ich rozwój i szansa na zwiększenie kompetencji zawodowych oraz awans. Jakie kryteria powinien przede wszystkim uwzględniać pracodawca, aby móc pozytywnie wpływać na produktywność pracy całego zespołu?

Elastyczny czas pracy

Chociaż wciąż panuje przekonanie, zgodnie z którym pracownik jest najbardziej produktywny w godzinach od 9:00 do 17:00, to jednak coraz więcej pracodawców decyduje się dostosować czas wykonywanych przez nich obowiązków zawodowych do indywidualnego rytmu dobowego. Okazuje się, że nawet połowa społeczeństwa nie lubi wcześnie wstawać, a do zwiększenia wydajności pracy przydatne są poobiednie drzemki. Co ważne, elastyczny czas pracy pozwala nie tylko dopasować porę na wykonywanie zadań, uwzględniając indywidualne preferencje zatrudnionych, ale zwiększa również zadowolenie z pracy. Choroba dziecka, wypadek losowy, konieczność załatwienia spraw urzędowych, to tylko niektóre przypadki, w których elastyczny czas pracy sprawdza się doskonale.

Zadbaj o możliwość rozwoju pracowników

Już ponad połowa polskich przedsiębiorstw inwestuje w rozwój swoich pracowników. Okazuje się, że organizacja zawodowych szkoleń i kursów dla zatrudnionych jest znacznie bardziej opłacalna, aniżeli przygotowanie nowego pracownika do zajęcia konkretnego stanowiska pracy. Ponadto możliwość zawodowego rozwoju to czynnik, który jest jednym z najczęściej wskazywanych, biorąc pod uwagę dodatkowe wartości, na jakie liczy kandydat ubiegający się o posadę. Pracownik, w którego się inwestuje, czuje się doceniony, zwiększa się jego zadowolenie z warunków pracy oraz zaangażowanie w ramach wykonywanych zadań.

Wpływ otoczenia na produktywność

Znaczenie ma atmosfera oraz wygląd miejsca pracy. Pracodawca powinien zapewnić zatrudnionym nie tylko bezpieczne warunki, ale również takie, które pomogą zwiększyć ich produktywność.

Naturalne światło

Oświetlenie w miejscu pracy regulują przepisy BHP, a dokładnie Polska Norma PN-EN 12464-1:2012. Najkorzystniejsze dla pracownika jest światło naturalne.

Rośliny w biurze, czyli natura dla produktywności

Rośliny w biurze mogą zwiększać produktywność pracy nawet o 15%. Nawilżają powietrze i oczyszczają je z toksyn. Ponadto wpływają pozytywnie na klimat i estetykę miejsca zatrudnienia.

Porządek w pracy

Ład królujący na stanowisku pracy zwiększa produktywność pracownika, ponieważ pozwala na pełne skupienie i koncentrację uwagi. Bałagan rozprasza.

Strefa chillout w biurze, czyli odpowiednie miejsce do odpoczynku

Odpowiednie sofy i fotele do biura, to wyposażenie obowiązkowe, aby pracownicy mieli dostęp do elementów, które wpływają na ich odprężenie. Zaleca się, aby odpoczynek od zawodowych obowiązków był realizowany przynajmniej przez 5 minut w trakcie każdej godziny pracy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.