Wpływ aromaterapii na organizm

Aromaterapia jest określana jako jedna z alternatywnych metod leczenia, oparta o właściwości zapachowe substancji naturalnego pochodzenia. W terapii stosuje się różne olejki eteryczne, które pozytywnie wpływają na zdrowie i kondycję. Dzięki regularnemu wspomaganiu aromaterapią już po kilku stosowaniach można zauważyć różnicę w samopoczuciu. Jakie olejki wybrać i od czego zacząć swoją zapachową przygodę?

Skąd pomysł na leczenie zapachem?

Olejki eteryczne i inne pochodne roślin wykorzystywano już w starożytności. Były stosowane nie tylko w celach leczniczych, ale także higienicznych, czy w trakcie rytuałów duchowych. Najczęściej sięgano po nie w Chinach, Egipcie, Grecji i Rzymie. Dodawane były również do leków i kosmetyków. Często stanowiły również dobro luksusowe, wykorzystywane jako środek płatniczy. Nawet Hipokrates zalecał stosowanie olejków w celach medycznych. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju produktów, które wykazują zróżnicowane dobroczynne właściwości.

Naturalne olejki eteryczne

Do aromaterapii najczęściej wykorzystuje się olejki naturalnego pochodzenia. Są pozyskiwane ze świeżych lub suszonych roślin w drodze destylacji, lub ekstrakcji liści, kwiatów, a czasami również korzeni. Jednym z najpopularniejszych olejków jest lawendowy. Wykazuje właściwości przeciwbólowe, działa antyseptyczne. Pomaga również uspokoić i odprężyć całe ciało. Koi i ułatwia zasypianie. Z pewnością pomoże także w chwilach stresu i zdenerwowania. Olejek z drzewa sandałowego działa przeciwzapalnie i pomaga szczególnie w infekcjach górnych dróg oddechowych. Łagodzi również napięcie nerwowe. Eteryczne olejki do dyfuzorów z zawartością melisy uspokoją i rozluźnią, wspomagając zasypianie i redukcję stresu. Olejek eukaliptusowy z kolei wykazuje działanie antywirusowe, antybakteryjne i odmładzające. Wspomaga leczenie chorób układu oddechowego, zapalenia zatok, reumatyzm i artretyzm. Dobrym rozwiązaniem są również mieszanki olejków antybakteryjnych lub antystresowych. Nie musisz kupować pojedynczych buteleczek – wystarczy jedna, w której Instytut Aromaterapii zamknął całe dobroczynne właściwości. Wśród produktów możesz znaleźć takie, które działają na stany zapalne, odstraszają owady czy wspomagają pamięć i koncentrację. Olejki możesz wkropić do dedykowanego kominka lub zdecydować się na dyfuzory z funkcją nawilżania. To niewielkie urządzenie, które rozpyla w powietrzu delikatną mgiełkę. Jest ciche, a jego praca wydajna. Samo użycie również nie powinno być problematyczne – wystarczy wkropić ulubiony olejek, dodać wody i uruchomić dyfuzor. Znajdziesz je w wielu kolorach i kształtach, dzięki czemu designem idealnie wpisze się w klimat pomieszczenia.

Aromaterapia jest uznawana za bezpieczną metodę, wspomagającą walkę z różnego rodzaju dolegliwościami. Szczególną uwagę powinni zachować alergicy, astmatycy, kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na nadciśnienie – zanim zdecydujesz się na inhalację, zapytaj lekarza, czy dany olejek nie wywoła niepożądanego działania. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, możesz zamówić odpowiednie produkty.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.