Kiedy warto wybrać się do psychologa?

W życiu zdarzają się różne, nieoczekiwane sytuacje, które sprawiają, że nie jesteśmy w stanie odpowiednio funkcjonować. Bardzo często próbujemy odsuwać na bok swoje problemy, udajemy, że wszystko jest w porządku, licząc, że sami sobie ze wszystkim poradzimy. Ważne, byśmy uświadomili sobie, że nie nigdy nie musimy zostawać z tym sami. Wsparcie psychologiczne nie jest powodem do wstydu. Kierując się emocjami, nie jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić sytuacji, w jakiej się znajdujemy, dlatego drugi człowiek, często właśnie psycholog, może pomóc nam spojrzeć w zupełnie inny sposób na problem, jaki nas dotyka.

W jakich sytuacjach warto pójść do psychologa?

Takich sytuacji jest wiele. Bez względu na źródło naszych problemów, warto zadać sobie szereg pytań:

  • Czy jestem szczęśliwy?
  • Czy jestem w stanie samodzielnie poradzić sobie z zaistniałym problemem?
  • Czy mimo wielu prób, nie potrafię zmienić nastawienia do życia?
  • Jak długo już próbuję dźwigać problem samodzielnie?
  • Czy chcę w końcu pokonać ten problem, by móc ruszyć z miejsca?
  • Czy szukam coraz to nowych sposobów ucieczki od problemu?

Być może myślisz, że twój stan emocjonalny, to co przeżywasz, jest czymś normalnym, że tak po prostu musi być. Skup się na poniższych symptomach, jeśli identyfikujesz z którymś z nich, być może warto poprosić o pomoc psychologa.

Nic Cię nie cieszy – żyjesz z dnia na dzień, jednak nie potrafisz odnaleźć radości w swojej codzienności, wykonujesz swoje obowiązki, jednak najchętniej zamknąłbyś się sam w pokoju i przespał dzień. Wszystkie działania wydają Ci się być pozbawione sensu, trudno zdobyć Ci się na uśmiech, pozornie funkcjonujesz normalnie, jednak w środku ciągle coś jest nie tak.

Odczuwasz ból po stracie – być może zmarł Ci ktoś bliski, bądź jesteś po rozwodzie. Z utratą bliskich osób nie zawsze jesteśmy w stanie sobie poradzić. Rozpamiętywanie, cierpienie i rozpacz jest rzeczą normalną, szczególnie na początku, jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie możemy tym żyć w nieskończoność. By móc normalnie żyć, czasem trzeba zamknąć pewne etapy w życiu, samodzielnie jednak nie zawsze będziemy potrafili to zrobić.

Rządzą Tobą emocje – sam zastanawiasz się pewnie, dlaczego tak jest. Na wszystko, co Cię spotyka reagujesz emocjonalnie i masz problem z racjonalną oceną sytuacji. Miewasz wyjątkowo skrajne emocje, od ogromnej radości i euforii po złość, płaczliwość, lęki. Musisz uświadomić sobie, że emocje w życiu są potrzebne, jednak w pewnych sytuacjach nie pozwalają nam na normalne funkcjonowanie. Nadwrażliwość emocjonalna i zaburzenia w tej kwestii nie muszą towarzyszyć Ci do końca życia. Jest to coś, nad czym można pracować i kontrolować.

Masz trudności w porozumiewaniu się z najbliższymi – mimo licznych starań i podejmowanych prób, ciągle kłócisz się z żoną, mężem, dziećmi czy rodzicami. Mimo chęci, nie potraficie znaleźć wspólnej drogi, rozwiązań. Ciągle liczysz, że to się w końcu poukłada, jednak sytuacja z dnia na dzień jest coraz gorsza. W takiej sytuacji często konieczne jest, by pomógł ktoś, kto spojrzy na Twoją sytuację obiektywnie.

Szukasz sposobów za to, by nie czuć – nie potrafisz poradzić sobie z tym, co dzieje się wokół Ciebie, zatem coraz częściej przed snem sięgasz po lampkę wina, bądź drinka. Szukasz chwilowej ulgi, znieczulenia, jednak następnego dnia wszystko wraca.

Nie zwlekaj…

Każdy na swojej drodze spotyka różnego rodzaju trudności. Nie jest to powód do wstydu. Wykazujemy się odwagą właśnie wtedy, gdy potrafimy poprosić o pomoc i wsparcie. Ważne, by odstawić na bok strach i podjąć odpowiednie kroki ku lepszemu życiu. Niejednokrotnie zaskakujące jest, jak czasem zaledwie kilka spotkań z psychologiem może otworzyć przed nami zupełnie nowe drogi i możliwości. Ważny jest każdy dzień naszego życia. Każdy z nas ma swoją drogę do szczęścia, wewnętrznego pokoju i radości. Czasem tylko musimy pozwolić, by ktoś pomógł nam na tę drogę wejść. Warto się o tym przekonać, bo przecież nie mamy nic do stracenia. Możemy tylko odzyskać siłę, spokój, radość, możemy odbudować to, co wydaje się być stracone.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.