Obwód drukowany – czym jest i jaką rolę odgrywa w branży elektronicznej?

Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam w codziennym życiu. Tak naprawdę ciężko jest sobie wyobrazić funkcjonowanie bez telefonu czy laptopa, które potrzebne są nam chociażby w pracy. Jednak mało który użytkownik takiego sprzętu wie, z jakich elementów i podzespołów składa się dane urządzenie. Jednym z najważniejszych elementów każdego urządzenia elektronicznego jest obwód drukowany. Czym jest i jaką rolę odgrywa w elektronice?

Czym jest obwód drukowany?

Co to jest obwód drukowany? – Obwód drukowany (skrót PCB, ang. Printed Circuit Board) to płytka wykonana z materiału izolacyjnego, posiadająca sieć połączeń elektrycznych wykonanych z miedzianej folii. Połączenia te posiadają punkty lutownicze, które przeznaczone są do montażu podzespołów elektronicznych. Płytka umożliwia między innymi precyzyjne wyznaczenie sieci połączeniowej i montaż jej elementów.

Jakie są rodzaje obwodów drukowanych?

Obwód drukowany występuje w różnych rodzajach podzielonych ze względu na budowę. Wśród najczęściej wykorzystywanych płytek wymienić można trzy podstawowe rodzaje:

  • płytki PCB jednostronne – wszystkie elementy, które tworzą obwód drukowany, rozmieszczone są na jednej warstwie,
  • płytki PCB dwustronne – elementy znajdują się po obu stronach płytki, przy czym przeprowadzenie sygnału na drugą stronę odbywa się dzięki tzw. przelotkom,
  • płytki PCB wielowarstwowe – elementy znajdują się na kilku warstwach przewodzących, które oddzielone są od siebie warstwami izolacyjnymi.

Najczęściej wykorzystywanymi rodzajami obwodów są jednostronne oraz dwustronne. Przy czym płytki jednostronne są najprostszym i również najtańszym ich rodzajem. Dlatego właśnie one wykorzystywane są do produkcji urządzeń elektronicznych codziennego użytku.

Zastosowanie obwodów drukowanych w elektronice

Obwód drukowany może pełnić wiele funkcji. Między innymi zapewnia trwałą sieć połączeń węzłów w układzie elektronicznym oraz stanowi swego rodzaju mocowanie dla elementów elektronicznych. Może również pełnić funkcję rozpraszania ciepła, które wydzielane jest w komponentach.

W elektronice płytki PCB odgrywają bardzo znaczącą rolę i wykorzystywane są w naprawdę wielu urządzeniach. Są to zatem wszelkiego rodzaju sprzęty elektryczne i elektroniczne, takie jak telefony, komputery, tablety, sprzęty RTV/AGD, akcesoria komputerowe czy nawet elektroniczne zabawki.

Poza tym obwody drukowane znalazły również zastosowanie w wielu innych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja paneli słonecznych, przemysł motoryzacyjny i kolejowy, przemysł lotniczy, energetyka lub branża produkcyjna w zakresie sprzętu spawalnicze oraz zasilaczy i przetwornic.

Podsumowanie

Obwód drukowany to element, bez którego działanie wszystkich znanych nam urządzeń elektrycznych byłoby niemożliwe. Ich wynalezienie stanowiło zatem prawdziwy przełom nie tylko w branży elektronicznej, ale w całym przemyśle.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.