Czy wiesz czym charakteryzuje się niedosłuch odbiorczy?

Niedosłuch jest schorzeniem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Jest to spowodowane przeróżnymi czynnikami, a jednym z nich na pewno jest rozwój cywilizacyjny. Z jednej strony dał nam wiele nowych możliwości, z drugiej sprawił, że dociera do nas coraz więcej dźwięków z otoczenia zewnętrznego. Jeżeli jesteśmy osobami, które nie posiadają żadnych ubytków słuchu, często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile osób boryka się właśnie z tym problemem. Nie bez przyczyny wszelkie wady słuchu są nazywane „niewidzialną niepełnosprawnością”. Odnosząc się do danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia z niedosłuchem zmaga się niemal 1,5 miliarda ludzi na świecie. Dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie protetyka słuchu, gdzie będziemy mieli szansę we wczesnym etapie wykryć wszelkie problemy. W momencie, gdy nie przykładamy odpowiedniej wagi do zmysłu jakim jest nasz słuch i nie rozpoczniemy rehabilitacji w odpowiednim momencie możemy przyczynić się do pogłębienia schorzenia. Wśród typów niedosłuchu wyróżniamy trzy: przewodzeniowy, odbiorczy i mieszany. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące drugiego z wymienionych rodzajów.

Jakie są przyczyny?

Niedosłuch odbiorczy to najczęściej spotykany rodzaj ubytku słuchu. W około 90 procentach występuje on z powodu naturalnego zaniku komórek słuchowych wywołanych starzeniem się organizmu, bądź regularnego przebywania w warunkach, gdzie poziom hałasu jest bardzo wysoki. Może on wystąpić również na skutek infekcji wirusowych i stosowania określonych leków. Stan, jakim jest niedosłuch odbiorczy, jest trwały i nieodwracalny, więc niezbędnym elementem poprawy jakości życia jest aparat słuchowy. Możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami zmian. Pierwszym z nich jest zmiana w uchu wewnętrznym. Jest to najbardziej powszechna przyczyna, która przejawia się zanikiem komórek słuchowych w ślimaku usznym, a spowodowane jest to procesem starzenia. Natomiast drugą zmianą są zmiany w nerwie słuchowym, czego powodem mogą być guzy czy choroby, takie jak stwardnienie rozsiane.

Czy możemy to wyleczyć?

Ubytek słuchu, jakim jest niedosłuch odbiorczy, jest trwały i właściwie nie jesteśmy w stanie go wyleczyć. Istnieją przypadki, gdzie wprowadzana jest odpowiednia farmakologia mogąca poprawić słyszenie. Dzieje się tak, ponieważ leki te wpływają na ukrwienie ucha wewnętrznego. Jednak są to konkretne i odosobnione przypadki. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z uszkodzeniem komórek słuchowych dobór odpowiedniego aparatu słuchowego jest kluczową kwestią. Jednak pamiętajmy, że pierwsze co powinniśmy zrobić, gdy zauważymy jakiekolwiek problemy z naszym słuchem to umówić się do specjalisty, czyli protetyka słuchu. Dzięki temu, rehabilitacja będzie dopasowana pod Twoje indywidualne potrzeby, a komfort życia znacząco się poprawi.

Aparat słuchowy – jaki wybrać?

Po wykonaniu badania i zidentyfikowaniu czy ubytek słuchu jest łagodny czy głęboki, należy podjąć decyzję odnośnie rodzaju aparatu słuchowego. W związku z tym, że każda dziedzina życia coraz bardziej się rozwija, również i kwestia funkcjonalności oraz względów wizualnych aparatów słuchowych uległa unowocześnieniu. Najczęściej kojarzymy je z elementem, który zawsze jest widoczny, a przy wszelkich spotkaniach rzuca się w oczy. Jednak w dzisiejszych czasach mamy szeroki wachlarz dostępnych wariantów. Specjalistyczne punkty zajmujące się sprzedażą aparatów słuchowych dysponują takimi, które nawet całkowicie można umieścić wewnątrz ucha, ale również posiada w swojej ofercie aparaty zauszne, które są zdecydowanie bardziej dyskretne niż miało to miejsce kiedyś.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.