Chłód na kółkach, czyli klimatyzator przenośny

Klimatyzacja znacznie ułatwia życie i codzienne funkcjonowanie w upalne dni. W pomieszczeniach o odpowiedniej temperaturze pracuje się wydajniej, lepiej i bardziej komfortowo. Dokładnie tak samo jest z odpoczynkiem i snem. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na założenie klimatyzacji w całym budynku, lub jego praca wymaga wykorzystywanie różnych pomieszczeń. W tym wypadku idealnym rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny. Jakie są jego główne zalety? Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze?

Rodzaje klimatyzatorów przenośnych

Klimatyzatory przenośne dzielą się na dwie grupy: monoblokowe i typu split. Klimatyzatory monoblokowe to urządzenia mające jednoczęściową obudowę. Parownik i skraplacz znajdują się w pomieszczeniu, które chcemy schłodzić. Klimatyzator monoblokowy posiada rurę wyrzutową o średnicy od 12 do 15 cm. Jej zadaniem jest odprowadzenie gorącego powietrzna zewnątrz. Urządzenie pobiera ciepło z pomieszczenia i przekazuje go na wewnątrz przy pomocy rury wyrzutowej. Warto wspomnieć, że podczas pracy klimatyzatora skrapla się woda. W zależności od modelu może być usuwania razem z gorącym powietrzem lub zbierać się w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku.

Klimatyzatory typu split mają rozdzielone jednostki klimatyzatora i zamiast rury wyrzutowej mają jednostkę zewnętrzną połączoną z wewnętrzną przy pomocy bardzo elastycznych przewodów. Takie urządzenia mogą pracować jedynie w pomieszczeniach, które posiadają balkon lub taras. W przeciwnym przypadku urządzenie nie będzie chłodziło.

Zalety klimatyzatorów przenośnych

Jedną z głównych zalet klimatyzatorów przenośnych jest dostarczanie przyjemnego chłodu, gdy na zewnątrz panują rekordowe temperatury. Komfort termiczny odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. Warto dodać, że klimatyzatory przenośne nie wymagają skomplikowanego montażu. Zajmuje to nie więcej niż kilka minut oraz nie wymaga specjalistycznej wiedzy i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Klimatyzatory przenośne mają wbudowane różne tryby pracy, między innymi tryb auto, chłodzenie, osuszanie i wentylacja. Wyposażone są w programator czasowy, dzięki temu możemy ustawić, by pracowały w odpowiednim dla nas momencie. Modele posiadają czytelny wyświetlacz LED, który umożliwia proste sterowanie urządzeniem a wytrzymałe kółka to gwarancja, że klimatyzator schłodzi dowolnie przez nas wybrane miejsce.

Tradycyjny klimatyzator przenośny dla domu czy mieszkania można kupić w atrakcyjnej cenie całościowej do 2 tysięcy złotych. Kwota uzależniona jest od wielu czynników takich jak parametry urządzenie, wydajność i poziom hałas. Finalnie jest niższa od klimatyzatorów stacjonarnych, które wymagają jeszcze specjalistycznego montażu i uruchomienia.

Jak wybrać przenośny klimatyzator?

Jeśli już jesteśmy przekonani do zakupu przenośnego klimatyzatora do domowego użytku lub biura najlepiej zdecydować się na sprzęt wyposażony nie tylko w funkcję chłodzenia, lecz osuszania i grzania. Oprócz tego nie można zapomnieć, że wydajność klimatyzatora zależy od wielkości pomieszczenia, dlatego przed zakupem warto dogłębnie się zastanowić, gdzie najczęściej będziemy go użytkować. Pozwoli oto właściwe dobrać jego moc. Liczy się wielkość pokoju, liczba okien, nasłonecznienie i liczba przebywającą tam osób.

Klimatyzatory przenośne dla potrzeb schładzania posiadają sprężarki i skraplacze, a dla celów grzewczych — grzałki elektryczne lub energooszczędne pompy ciepła. W zależności od mocy chłodniczej i wymiarów klimatyzatory obsługują powierzchnię od 10 do 20 metrów kwadratowych i to właśnie na ten parametr warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.