Budownictwo przemysłowe – jak zaprojektować halę magazynową?

Hale magazynowe wykorzystywane są w różnych branżach. Mogą łączyć funkcję przechowywania towarów z produkcją – wówczas mówimy o halach produkcyjno-magazynowych – albo z ich pakowaniem, czyli być centrami logistycznymi. Wystarczy je tylko odpowiednio zaprojektować. Jak maksymalnie efektywnie wykorzystać przestrzeń w obiekcie magazynowym?

Budownictwo przemysłowe obejmuje m.in. budowę hal magazynowych niskiego, średniego i wysokiego składowania. O niskim składowaniu mówimy wówczas, gdy przestrzeń do przechowywania ma maksymalnie do 4,2 m wysokości, o średnim – gdy liczy od 4,2 m do 7,2 m, zaś o wysokim – gdy ma od 7,2 m do nawet kilkudziesięciu metrów. Jednak bez względu na wysokość obiektu, najważniejsze jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni w jego wnętrzu. Jak zaprojektować halę magazynową, aby bezpiecznie i ekonomicznie przechowywać wyprodukowany towar?

Wielkość hali magazynowej a jej projekt

Podstawowy parametr, jaki należy uwzględnić na etapie tworzenia projektu, to wielkość hali. Chodzi zarówno o wspomnianą już wysokość, jak i długość i szerokość planowanego obiektu. Dostosowuje się je nie tylko do wielkości działki, na której ma powstać budynek, lecz także do potrzeb i oczekiwań firmy, jaka w przyszłości będzie z niego korzystać. Ważne, aby zaplanować jednocześnie optymalną ilość miejsca do przechowywania oraz wytyczyć ścieżki komunikacyjne ułatwiające transport towarów i przemieszczanie się pracowników.

W zależności od rodzaju przechowywanych produktów i sposobu składowania – na paletach czy na regałach magazynowych – tworzy się optymalny układ planimetryczny. W efekcie dąży się m.in. do łatwego dojścia do wszystkich towarów i bezproblemowego nadzorowania stanów magazynowych, najwyższego możliwego współczynnika rotacji oraz najwyższej możliwej do uzyskania elastyczności miejsc do przechowywania.

W halach magazynowych często wyznacza się również przestrzeń socjalno-biurową, a w przypadku budynków takich jak centra logistyczne także miejsca do realizacji zamówień i wysyłek.

Szukasz firmy oferującej generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych takich jak stalowe hale magazynowe? Sprawdź kompleksową ofertę: https://commercecon.pl

Stalowe hale magazynowe

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na budowę stalowych hal magazynowych. Dlaczego? Bo powstają one szybciej niż obiekty murowane, a przy tym są tańsze. Jednocześnie można je użytkować od razu po zakończeniu prac budowlanych. Co ważne, dzięki zastosowaniu stali wysokiej jakości, wytrzymałość tego typu hal na warunki atmosferyczne pozwala bezpiecznie przechowywać wszelkiego rodzaju towary – od suchych produktów żywnościowych, przez materiały potrzebne do produkcji, aż po maszyny czy narzędzia elektryczne. Dodatkowo, hale stalowe mogą być również halami chłodu i mroźni, w których da się długotrwale magazynować warzywa, owoce, mięsa, ryby oraz ich przetwory.

Na etapie projektowania uwzględnia się także ochronę przeciwpożarową obiektu, wentylację i ogrzewanie oraz właściwe oświetlenie całej powierzchni budynku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.