Czym zajmuje się informatyk? To wcale nie jest takie proste!

Wiele osób, gdy myśli o zawodzie informatyka od razu utożsamia go z pracą przy komputerze. I to się jak najbardziej zgadza. Jednak co tak naprawdę należy do jego obowiązków? Często mylone są znaczenia słów ‘informatyk’ z ‘programistą’. Więc słowem wstępu -informatyk może być programistą, a programista jest informatykiem. Informatyka zajmuje się tematem budowy komputera, jego funkcjonowania, a także urządzeń informatycznych, a także wszystkimi usługami IT. Tworzenie, przetwarzanie i przesyłanie informacji to podstawa. Programowanie natomiast jest już specjalistyczną dziedziną, w której pracują osoby zajmują się wyłącznie tworzeniem programów komputerowych przy zastosowaniu danego, branżowego języka.

Czym zajmuje się informatyk w firmie?

Decydując się na pracę informatyk zazwyczaj ma dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest praca na swojej działalności i realizowaniu zleceń klientów, a drugim praca w firmie na stanowisku. Wybór tak naprawdę zależy od planów i oczekiwań konkretnej osoby. Pracując w firmie zakres obowiązków tworzony jest na podstawie jej potrzeb. Każda branża potrzebuje osoby zajmującej się usługami IT, ale w każdej z nich ich specyfika będzie nieco inna. Może obejmować dobór właściwego sprzętu komputerowego, jego instalację, konfigurację w oparciu o właściwe oprogramowanie. Kluczowy jest również nadzór i reagowanie na wszystkie występujące problemy. Może zajmować się również usługami IT tj.: programowanie, zakładaniem i administracją baz danych, a także nadzorowaniem lokalnych sieci komputerowych. Wszystko zależy od konkretnej firmy i jej oczekiwań.

Zawody oparte na informatyce i usługach IT

Niby wiemy co robi informatyk, ale tak naprawdę jest to tak ogólnikowe, że nic nie wiemy. Żadna osoba pracująca na tym stanowisku nie jest w stanie zajmować się wszystkimi sektorami tej branży. Dlatego w oparciu o ogólną wiedzę nabytą podczas studiów i kursów każda osoba mniej więcej specjalizuje się w konkretnym kierunku. Jednym z nich, najbardziej popularnym jest programowanie, którego celem jest tworzenie programów w oparciu o techniczny język. Innym przykładem stanowiska związanego z usługami IT jest serwisant. To on odpowiada za rozpoznawanie i naprawianie wszystkich problemów w działaniu systemu komputerowego. Nie możemy zapomnieć również o informatykach w sklepach komputerowych. Ich zadaniem jest doradzanie klientom sprzętu, spełniającego ich potrzeby.

Jak wygląda rynek pracy?

Co roku patrząc na ilość chętnych na studia informatyczne mogłoby się wydawać, że rynek pracy w tym sektorze powoli się zapełnia. Jednak nic z tych rzeczy! Informatyków, programistów, serwisantów i wszystkich osób związanych z usługami IT nieustannie brakuje. Obecnie funkcjonowanie każdej firmy, a także osób prywatnych oparte jest na zaawansowanym sprzęcie i usługach IT. Wsparcie i nadzór informatyków jest w tej kwestii niezbędne, stąd miejsc pracy nie brakuje. Wysokie zarobki, umiarkowana konkurencja, a także nieustannie nowe zadania mogą być przekonujące. Dojście do profesjonalizmu w tej dziedzinie wymaga czasu i zaangażowania, ale zdecydowanie warto.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.