Wiskoza – co to za materiał? Zalety, wady, rodzaje, pielęgnacja

Wiskoza to jeden z najpopularniejszych materiałów na rynku, który znajduje zastosowanie m.in. podczas produkcji odzieży. Sprawdza się przy tworzeniu bluzek, sukienek, halek czy też tunik. Warto poznać najmocniejsze i najsłabsze strony wiskozy, ale też jej rodzaje i metody pielęgnacji. Dzięki temu zainteresowane osoby będą w stanie podjąć finalną decyzję co do tego, czy wiskoza zagości na stałe w ich domach, czy też może jednak zdecydować się na jakiś inny materiał.

Wiskoza – co to jest i na jakie rodzaje się dzieli?

Wiskoza nie jest włóknem naturalnym, lecz celulozowym (chemicznym). Jest pochodzenia roślinnego, ale wymaga chemicznej obróbki, tak aby nadać jej odpowiednich właściwości i parametrów. Celulozę pozyskuje się najczęściej z drzew iglastych.

Wiskoza występuje w trzech podstawowych odmianach, a mianowicie jako przędza, tkanina i dzianina. Ta pierwsza odznacza się puszystością, miękkością i połyskliwą powierzchnią. Druga jest sztywna i chłodna, a trzecia elastyczna i luźna.

Jakie są najmocniejsze oraz najsłabsze strony wiskozy?

Warto przeanalizować w tym momencie najmocniejsze oraz najsłabsze strony wiskozy. Do największych zalet tego materiału można zaliczyć m.in.:

  • możliwość stworzenia podszewki (ze względu na to, że oddycha i chłonie wilgoć),
  • możliwość połączenia z innymi materiałami (np. poliestrem, elastanem i wełną),
  • przyjemny dotyk i przepuszczalność powietrza,
  • idealne parametry na sezon wiosenny oraz letni,
  • przyjazność dla ludzkiej skóry (nie uczula),
  • wygodę użytkowania,
  • przewiewność i brak nadmiernego nagrzewania,
  • elastyczność i miękkość.

Wszystko to sprawia, że ubrania wykonane z wiskozy mają szerokie grono zadowolonych zwolenników. Noszą je zwłaszcza kobiety (w każdym wieku). Jeśli chodzi o podstawowe wady wiskozy warto wspomnieć chociażby o dużej podatności na odkształcenia i rozciąganie. Wiskoza łatwo się gniecie, dlatego też ubrania stworzone z tego materiału należy regularnie prasować. Tkanina ta może również przyciągać kurz.

Wiskoza – jak o nią dbać?

Ogromne znaczenie przy zakupach ubrań z wiskozy ma to, aby umieć o nią dbać. Prawidłowa pielęgnacja to podstawa sukcesu, dzięki czemu wydłuży się żywotność zakupionej odzieży i zatroszczy się o to, aby była przyjemna w dotyku.

Warto dokładnie zapoznać się z metkami dołączonymi do ubrań, tak aby nie popełniać żadnych błędów. Jeśli chodzi o pranie wiskozy, zaleca się to robić w temperaturze wynoszącej 30 stopni Celsjusza. Po wypraniu ubrań należy je rozłożyć na płasko i pozostawić do samoczynnego wyschnięcia.

Prasowanie odzieży z wiskozy nie jest zbyt trudne, gdyż trzeba to robić na lewej stronie. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do tego, że materiał zacznie się świecić i prześwitywać. Z uwagi na wysoką podatność na gniecenie, ubrania z wiskozy powinno się prasować przed każdym wyjściem z domu. Biorąc pod lupę ich przechowywanie warto zdecydować się na umieszczenie ubrań na płasko, a nie na wieszakach. Zbyt długie wiszenie w szafie doprowadzi do tego, iż odzież zacznie się rozciągać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.