Cichy faktoring rozwiązaniem dla wymagających firm

Usługa oferowana przez firmy faktoringowe jako faktoring cichy lub też faktoring ukryty to usługa, w której płatnik nie zostanie poinformowany o korzystaniu z faktoringu przez dostawcę. Płatnik opłaca  faktury w ten sposób jak do tej pory, a przedsiębiorca zobligowany jest do rozliczenia się z firmą faktoringową, czyli zwrócenia w określonym czasie środków na konto faktora.

Dostępność faktoringu cichego

Cichy faktoring jest dla firmy faktoringowej ryzykowny, ponieważ faktor nie ma możliwości przyjrzenia się transakcji i weryfikacji, czy wierzytelność tak naprawdę istnieje. Z tego względu problemem staje się uzyskaniu aprobaty od instytucje faktoringowej na tego typu usługę, jako że faktor może bazować tylko i wyłącznie na weryfikacji wypłacalności faktoranta (przedsiębiorcy). Firmy z wpisami w BIG tudzież z zaległościami w ZUS bądź US mają małe szanse, aby otrzymać faktoring cichy.

Omawiany ukryty faktoring jest dobrym pomysłem dla przedsiębiorców, którzy z różnych powodów nie chcą informować swoich kontrahentów, że postanowili skorzystać z zewnętrznego finansowania. Do takich podstaw można zaliczyć na przykład obawy przed uznaniem firmy za niewystarczającą zasobną do realizacji kontraktu. W odpowiedzi na te potrzeby powstał faktoring cichy, który umożliwia kompletną dyskrecję.

Dyskretne finansowanie

W toku faktoringu ukrytego dokonuje się tzw. cichej cesji wierzytelności. To znaczy, że twojemu partnerowi biznesowemu nie jest sygnalizowane zaistnienie cesji faktury. Ty natomiast dostajesz pieniądze na konto nawet tego samego dnia, bez konieczności powiadamiania dostawcę o realizacji cesji. W przypadku cichego faktoringu z perspektywy klientów nic nie ulega zmianie w porównaniu z dotychczasową praktyką współpracy – nadal płacą faktury na twoje konto, a ty rozliczasz się z faktorem.

Reguły funkcjonowania cichego faktoringu są poza aspektem dyskrecji identyczne jak w faktoringu klasycznym. Instytucja finansowa o profilowanej działalności specjalizująca się w faktoringu, oferuje finansowanie sprzedaży przedsiębiorstwa względem jednego bądź większej grupy jego partnerów. Słowo cichy w nazwie usługi odzwierciedla sytuacje, w której o korzystaniu z finansowania od firmy faktoringowej nie muszą wiedzieć kontrahenci. Jednocześni kontrahenci są zadowoleni, ponieważ korzystają z odroczonego terminu płatności.

Jeśli nie cichy faktoring to co?

Jak widać, jest wiele powodów, dla których faktoring ukryty może okazać się niedostępny dla firmy. Warto jednak wówczas przekonać się, czy inny rodzaj faktoringu nie będzie równie dobrze zaspakajał finansowych potrzeb. Zdobądź więcej info na https://faktoringoferty.pl

W sytuacjach, kiedy przedsiębiorstwo oczekuje natychmiastowego finansowania, a nie chce informować o tym swojego kontrahenta – sprawdza się faktoring cichy. Wskazane jest podkreślić, że przy faktoringu ukrytym nie powinien istnieć w umowie między przedsiębiorcą a odbiorcą zapis o zakazie cesji wierzytelności. Wtedy niestety faktor nie będzie mógł refinansować takich faktur.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.