Jak powstają suplementy diety?

Teoretycznie, prawidłowe i zróżnicowane odżywanie się powinno dostarczyć organizmowi wszelkie, potrzebne do sprawnego funkcjonowania, składniki odżywce. W rzeczywistości, nie jest to takie proste. Sposobem na zmniejszenie braków istotnych dla prawidłowego funkcjonowania substancji jest zażywanie suplementów diety. Są one niezastąpionym źródłem mikro- i makroelementów oraz witamin, a dzięki zastosowaniu odpowiednich procesów oraz starannie dobranych reżimów technologicznych można je bez obaw regularnie przyjmować.

Jak wytwarza się suplementy diety?

Według przepisów, suplementy diety traktowane są jako żywność. Oznacza to, że obowiązują je regulacje identyczne, jak w przypadku wytwarzania innych wyrobów spożywczych. Nakłada to obowiązek zastosowania systemu Analizy Ryzyka i Kontroli Punktów Krytycznych (HACCP) w trakcie procesu produkcyjnego suplementów. Częstą praktyką jest produkcja suplementów na liniach przeznaczonych do tworzenia farmaceutyków. Oznacza to, że suplementy wytwarzane w ten sposób podlegają procedurom kontroli jakości i bezpieczeństwa wymaganym w Kodeksie Dobrych Praktyk, który obowiązuje firmy farmaceutyczne. Do produkcji dużej części suplementów wykorzystuje się naturalne składniki pochodzenia odzwierzęcego lub roślinnego. Dlatego produkcja suplementów przypomina tworzenie preparatów ziołowych. Różnicą między tymi produktami jest ustalona zawartość ważnych komponentów w przypadku suplementów.

Jakie informacje musi zawierać opakowanie suplementu?

Ważną kwestią w dystrybucji i produkcji suplementów diety jest rzetelne informowanie potencjalnych klientów o wszelkich właściwościach preparatu. Na opakowaniu muszą zostać podane wszystkie składniki, jakie dany produkt posiada, wraz z ich właściwościami. Należy także podać zalecaną dawkę spożycia, aby wielkość dawkowania była oczywista i bezpieczna dla klientów. Konieczne jest także podanie ostrzeżenia o możliwych skutkach ubocznych w wyniku przekroczenia zalecanej dawki suplementu. Na opakowaniu należy także zawrzeć informacje dotyczące prawidłowego sposobu przechowywania produktu. Rzetelny i sprawdzony producent suplementów diety (posiadający wszystkie niezbędne dopuszczenia i certyfikaty) przestrzega także zakazu umieszczania na opakowaniu informacji sugerujących właściwości lecznice produktu. Suplementy diety co prawda wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu (zwłaszcza w trakcie chorób), ale nie mogą być uznawane jako produkty lecznice.

Różnice między suplementami diety a produktami leczniczymi

Suplementy diety stosuje się do dostarczenia organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu wspomagane jest sprawne funkcjonowanie organizmu. W suplementach diety można odnaleźć dobroczynne składniki naturalne pochodzenia naturalnego. Leki zaś, składają się z substancji leczniczych, których zadaniem jest utrzymanie zdrowia, wsparcie układu odpornościowego oraz ochrona przez nawrotem choroby. Suplementy diety można stosować bez konsultacji z lekarzem, jednak przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu niektórych produktów warto skorzystać z profesjonalnej porady.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.